Analog & Dijital Pin Haberleşme - 3.3 V Okuma Hakkında - YARDIM!
  • Merhaba arkadaşlar;
    Bir projem var, dijital yada analog pinden 3.3V girişi almam gerekli. Ben Arduino üzerinde ki 3.3V çıkışından dijital pin girişine enerji veriyorum. Bunu enerji var yada yok şeklinde okuyabiliyorum. Ancak 3.3V pininden kabloyu çıkarıp parmağımla dokununca da enerji alıyor dijital pinler. Bunun önüne nasıl geçebilirim? Yada sadece 3.3V girişi olursa enerji var desin, 3.2V yada 5V olunca enerji yok desin gibi nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkürler. :)
  • Eğer 3.2 veya 5 varsa "yok desin, 3.3 varsa" var desin" diyorsan kesinlikle analog okuman gerek.
    Elimle dokunuyorum konusu ise, sen bir pini boşta bırakırsan parazit kapma olasılığını arttırmış olursun bu nedenle pin ler giriş olarak kullanılacağı zaman, kullanım tipine göre ya HIGH voltaja çekilerek PullUp yapılır ya da LOW voltaja çekilerek PullDown yapılır. Bunu yaparsan elinle pini durumunu değiştiremez hale getirirsin devreni
  • Teşekkür ederim ekmekci :) Peki 3.3V için nasıl belirteceğim, bir fonksiyon vs. var mı? :)
  • Analog olarak okuyacaksın,
    daha sonra maksimum voltajda(5V) 1024, minimum voltajda (0V) 0 geldiğini bildiğin için, 3.3V un sayısal değerini hesaplayacaksın. Sonra bu hesapladığın değeri if fonksiyonu ile karşılaştırıp 3.3V varmı yok mu diye karar vereceksin
  • Anladım, teşekkür ederim :)
    Analog 6 pin var ve ben bu 6 pinide ayrı ayrı kontrol edip, c# da yaptığım arayüzde göstereceğim. Arayüzde 6 tane kutu olacak, enerji 3.3V ise yeşil renkli, 3.3V değilse kırmızı renkli olacak. C# arayüzüne tek pinden okuduğum değeri comport'dan alabiliyorum ancak aynı anda diğer pinlerin veri okumasını denemedim. Şimdi dediğin gibi yapacağım, takılırsam yazarım yine. Teşekkür ederim tekrardan ekmekci :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.