Transistör ile DC Fan Sürme
  • Herkese iyi günler.Arduino ile dc fan sürerken bir sorunla karşılaştım.Transistörün bazına işaret verip iletime soktuğumda çıkışta istediğim gibi 12 voltu alıyorum ve transistörü kesime soktuğumda istediğim gibi çıkışta 0 volt görüyorum.Fakat çıkışa paralel bir motor bağladığımda 12volttan biraz az bir gerilim elde ediyorum ve ayrıca motor bu şekilde çalışırken transistörü kesime sokmak için arduinodan transistörün bazına giden işareti kesince baz gerilimi bir anda sıfır olurken motora giden gerilim bir anda sıfır olmuyor da yaklaşık olarak 5 volttan başlıyor yavaş yavaş sıfıra inmeye.Neden motora giden gerilim bir anda sıfır olmuyor da bir kondansatörün gerilimi gibi yavaş yavaş sıfıra iniyor?
  • her motoru ayrı bir transistorle sürün transistorlerın base pini ortak olsun. motorlar donerken ters akım oluşturuyor bu da diğer motoru döndürüyor olabilir bunlar bırbırıni besliyor. transistorlerı ayrı ayrı kullanırsan motorları bırbırınden yalıtmış olursun
  • Tek bir motoru sürerken de aynı şey oluyor maalesef.Ampermetre bağladığımda transistör kesimdeyken çıkışta çekilen akımın sıfır olduğunu gösteriyor.Fakat voltmetreden de yavaş yavaş azalan bir gerilimin olduğunu görüyorum.Motor yerine bir direnç bağladım.Sadece direnç bağlıyken transistör kesimde olduğunda çıkış gerilimi de akımı da sıfır olarak görünüyor.Motorla ilgili birşey olduğunu düşünüyorum ama motordaki sargılardan dolayı mıdır bilemiyorum.
  • base den gnd ye bir 10k direnc atsan nasıl olur acaba
  • Hocam çok teşekkür ederim.Simulasyonda direnci ekleyince transistör kesimdeyken diyottaki anot katot gerilimi sıfıra düştü.Fakat aynısını breadboard üzerine kurduğumda birşey değişmedi.Bu sefer de diyot üzerinde azalmayan sabit bir gerilim kalıyor.Simulasyondaki devrenin aynısını kurunca neden aynı sonucu vermiyor olabilir?
  • Direncin degeri fazla geliyordur 4.7k yap

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.