2.4 GHZ(nrf24l01) ve 433~900MHZ bağlantı modülleri ?
  • Selamlar.

uzaktan iletişim/kontrol dendiğinde ilk akla gelen NRF24L01 nette çok içerik bulunabildiğinden herkez genelde bunu söylüyor.

Fakat bu aralar "LORA" adlı modül ilgimi çekti. Çok uzak mesafeler sağlıyor olması ilgi çekici.

Tecrübesi olan arkadaşlardan yorumlarını belirtmelerini beklerim.
    İkisi arasındaki fark ve dezantajlar nelerdir mesela ?
  • ilk kez duydum, başlığı bookmarkladım, cevapları merakla bekliyorum.
    türkiyede satışını yapan bir sitede
    "Şehir içinde 1KM , açık alanda 6KM menzilde testleri yapılmıştır." yazıyor. gerçekten heycan verici...
  • LoRa ( (Lo)ng(Ra)nge RF ) hep olan birşeydi arkadaşlar,
    Sadece son zamanlarda kendi stackları yazılarak popülerleşti.

Aslında mevzu basit, çıkışta ne kadar güçlü sinyal gönderirseniz o kadar uzağa gider.
    Bu Lorada, ISM bandının izin verdiği maksimum çıkış gücünde sinyal gönderiyor. Mesafesinin uzun olması bu nedenle.

İkisi arasındaki farklar şöyle,
    Mesafe farkı var,
    Güç tüketim farkı var,
    Ücret farkı var,
    Kullanım farkı var,

Yani baktığın zaman ikiside aynı komponent.

Projene göre hangisi kullanacağını seçmen gerek.

Yani bir mouse u bilgisayara bağlayabilmen için LoRa modül kullanabilirsin tabiki ama ne kadar gerekli ? ... gibi...
  • LORA teknolojısı uzak mesafeye kısa data paketlerı atmak ıcın geliştirilmiş çözumlerdir kameradan alınan resmı degıl otoparktaki bır araç yerının dolu boş olması gıbı cok kısa bılgılerı cok seyrek şekılde gerektıkçe atarlar hepsı toplu şekılde bır arada çalışırlar.
    bu sistemlerın adından başka hıc bırşeyı standart degıl şu anda ne frekans ne protokol nede guclerı konusunda bır ortak fıkır yok her buyuk uretıcı kendı cozumunu sunuyor. kullandıkları frekans 433mhz veya 800mhz olması lazım ama 2.5ghz de calısanı da var. ama hepsının en az 1km mesafesı var uzaklık olarak, şu an rekor 100km ye verı yollayanı var youtube da.
  • Bilgiler için teşşekürler.
    Peki uzaktan kumandalı araçlar(rc vb.) için hangisini tavsiye edersiniz ?
  • bu mesafeler yasak değil mi, belli bir güç üzeri lisansa giriyor diye biliyorum
  • mesafe değil güç sınırı var hepsi max 20db çıkış oluyor ama burada anten kazançları 10-30db kadar olunca alıcı hassasiyeti arttıgından mesafe uzayabılıyor

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.