• aslında bu sorunun yeri bu forum değil ama, uzun uğraşlar sonunda rfid & php benzin pompası projemde sona geldim sonra bi baktımki sistem hiç kararlı çalışmıyor. 5 saniyede bir serverdan sorgulayıp cevabı alıp içinden istediğim sonucu ayıklatmak bile başlı başına iş hem ağda gereksiz veri trafiği hem arduinoda işlem trafiği. sonra dedim ki ben bunun daha iyisini yaparım sardım mqtt ye.

php serverıma mosquitto kurdum, portlarımı açtım, arduinodan veri gönderdim, aldım. (yazandan Allah razı olsun ne kolay işmiş)

sorum şudur, bu veriyi PHP mysqle ile nasıl alacaz :)
  • Madem yeri olmayan sorular soruyoruz :D bende birtane sorayım.

MQTT yi bir gsm modülle kullansan nasıl yapardın ?
  • abi o konuya girecem de, şu projeyi bi bitireyim.
  • yokmu teamviwerla bağlanıp xampp ile mosquitto yu birbirine bağlayacak bi arkadaş?
  • sonunda hallettim, varsa problem yaşayan destek atarım.
  • Yaşadığın sorunları ve nasıl çözdüğünü buraya da yazarsan 10 numara 5 yıldız olur diye düşünüyorum.
  • konunun arduino ile çok alakası olmadığından, forum dışı bi konuyu da çokta tartışmayalım diye yazmamıştım ama, bilgi paylaştıkça büyür, yazalım belki birileri nasiplenir.

ihtiyacımız şuydu;
    karabükte hizmet veren bir hazır beton firmasıyız, reklamıda yapiyim (helka beton) :)) firmamızda 1 adet 50 tonluk yakıt tankımız + yakıt pompamız var. hergün sabah tüm araçlarımıza yakıt veriyoruz, toplam 20 araç olunca da bu işlem çok uzun sürüyor. bilen bilir şantiye ortamlarında mazot suistimale en açık mevzudur, bunun güvenliğinide almak lazım. istedik ki her aracımıza 1 rfid kart verelim. şoförler yakıtlarını kendileri istedikleri saatte alsın, her sabah ekmek kuyruğu gibi sıra olmasın. bizde ofisten kolayca takibini yapalım.

yakıt pompasının tabancasında 1 sensör var, tabancayı kaldırınca motor çalışmaya, sayaç da saymaya başlıyor.

1 tane windows7 pc yi sunucu yaptım. sunucum mssql, mysql, http, ftp ve mqtt servislerini çalıştırıyor. firewalldan gerekli portlara izin verdim.

ilk versiyonda mqtt hiç işin içinde yoktu rfid reader ile aldığım tagı ethernet shield üzerinden sunucuya gönderiyor, php ile tutup plakası ile eşleştirip (daha önceden rfid tagları plakalara tanımladım) yazdığım html arayüzde XXX plakalı araç yakıt istiyor, onaylıyor musunuz? diye sorduruyordum.

onaylarsam role çekiyor, pompa çalışmaya başlıyor, hall sensör ve mıknatısla mevcut sayaç mekanizmasına yaptığım eklenti (+/- 0,25 lt hata payı ile) saymaya başlıyor, en son işini bitirip tabanca yerine koyulduğunda sayaç verisini yine sunucuya gönderip süreci tamamlıyor.

ilk versiyondaki sıkıntı tagı okuttuğun an ile benim arayüzden onayladığım an arasındaki veri trafiği, arduino sürekli soruyor, hacı ne yaptın bizim işi, onay var mı? diye, arduinonun canı çıkıyo gelen tek bir harflik cevabı headerlerdan ayıklayıp, işleme sokuncaya kadar. donuyo bişeyler oluyo fln.

baktım olacak gibi değil araştırdım bu işleri nasıl çözüyolar mqtt diye bişey buldum. tam benim derdime derman.
  • dediğim gibi

1 tane windows7 pc yi sunucu yaptım. sunucum mssql, mysql, http, ftp ve mqtt servislerini çalıştırıyor. firewalldan gerekli portlara izin verdim.

php.ini içerisinde php_sockets extentionunu etkinleştirdim time out diye bi ayar var onuda 0 yaptım. önce ibm in geliştirdiği rsmb broker uygulamasını kullandım. tat vermedi, mosquittoyu denedim şimdilik sıkıntı yok. mosquittoyu kurması biraz zahmetli. OpenSSL yi kurmanızı ve bi siteden ssleay32.dll diye bi dosyayı indirip program files(x86)\mosquitto\bin\ klasörüne atmanız gerekiyor.

bide ilk çalıştırmada servislerden durdurup cmd üzerinden mosquitto -v komuyla çalıştırmanız lazım sonrası servis olarak çalışsın sıkıntı yok.

sonra github dan Bluerhinos diye birinin yazdığı phpMQTT kütüphanesi var onu indirin zaten 3 dosya phpMQTT.php, publish.php, subscribe,php bunları at xampp\htdocs içine
    subscribe.php içinde function procmsg($topic,$msg) fonksiyona databaseye kaydet kodlarını ekledim. ve 1 sefer sayfayı çalıştırdım. takip ettiğim topic e gelen tüm mesajları şuan direk databaseye atıyor.

arduinoya internetten bulduğum mqtt publish kodunu attım, ip ve topic ayarlarını yaptım sabaha kadar 1 snde bir random bişeyler üretip dbye attı.

zaten bu aşamadayım. daha ilerleyemedim. ilerledikçe yazarım
  • ilginç bir proje, mssql ve mysql ikisi birden ne alaka onu pek anlamadım. eğer mssql kullanmasaydın Raspberry Pi işini görebilirdi. performans için de PHP yerine golang kullanılabilir. tabiki proje bitmiş, bir fikir olarak burada bulunsun diye söylüyorum (Pardon Proje bitmemiş. üsteki yorumda halletim dendiği için öyle sandım)
  • mssql başka bir program için çalışyor. 2015 öncesi muhasebe kayıtlarımız var, eski müşterilere ulaşabilmek amaçlı

raspberry pi bende bi yandan hep istedim bi yanımda "linux olm ne anlarsın sen" dedi. çok arada kaldım
  • evettt çok büyük bir meseleyi daha çözdüm hemen sizinle paylaşayım,

arduino ile ağ bağlantısı yapacak herkese ilanen duyrulur...
    (ethernet shield, wifi shield veya esp XXXX farketmez)
    kodunu yazdın, (kodlamada zaten cihaza mac adresi ve ip adresini veriyoruz şu şekilde)

byte mac[] = { 0xDE, 0xED, 0xBA, 0xFE, 0xFE, 0xED };
    IPAddress ip(192, 168, 1, 100);

espde olsun ehternet shieldda olsun yaptığım tüm denemelerde bazen ağa bağlanıyor bazen bağlanmıyordu cihaz.

modem arayüzünden (zyxel) ağ ayarları\ev ağı\statik DHCP\yeni statik kira ekle\

menüsü altından modeme bu mac adresine (DE:ED:BA:FE:FE:ED), (192.168.1.100) bu ip adresini kirala ayarını yapmamız gerekiyor.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.