100 tane ledi nasıl bağlayıp kaç v vermeliyim
  • 100 tane ledi nasıl bağlayıp kaç v vermeliyim
  • paralel bağla 3 volt ver
  • Ledlerin toplam çektiği akıma göre de uygun bir güç kaynağı seçtiğinizden emin olunuz.
    Örneğin;
    1 led 20 mA. çekiyorsa, 100 led 2000mA. (2 A.) çekecek, tabiki, güç kaynağını 2-3 amper fazlasını tercih etmeniz yararınıza olacaktır.Bu sisteminiz için 5 A.lik bir güç kaynağı size yeter diye düşünüyorum.
  • Ledleri direkt paralel bağlamak ( birer direnç kullanmadan ) çok sakıncalı.

Bu led konusundaki öneri şu şekildedir,

Bir güç kaynağı seçin
    Örneğin 12Vluk bir adaptör seçtiniz ( 5V da olabilir kişisel bir seçim )

12 V luk gerilim kaç adet seri ledi çalıştırır?
    Ledin çalışma gerilimi 3V dersek, teorikte 4 adet seri ledi çalıştırabilir. Tabi üretimden kaynaklanan toleranslar göz önünde bulundurulduğu için pratikte 3 adet diye kabul edilir.

Böylelikle 3adet ledin seri bağlandığı ve bunlara seri olan bir direncin olduğu bir kol oluşturulur.
    Bu kolun akımı ledin çalışma akımı ile aynıdır. Örn 20mA.

Şimdi,
    1 kol 3 ledden oluşuyorsa, sizin 100 adet ledi yakmanız için kaç kol lazım ?
    100/3 = 33

33 tane kol oluşturarak (her 1 kolda 3 adet led ve 1 adet direnç seri olacak şekilde)
    bu istediğinizi yapabilirsiniz.

Son olarakta adaptörün ne kadarlık bir akım kapasitesi olması gerektiği hesaplanır.

O da şu şekilde,

1 koldan 20mA akım geçecek dedik ( Yukarıdaki örnek için konuşuyorum )
    bizde var 33 kol

o zaman toplam akım = 33 * 20mA = 660mA

Yani size 100 adet led için 12V 660mA(minimum) bir adaptör lazım.
    Piyasada 660 diye bir değer bulamazsın. Standart olanı 1A dir. Yani
    12V 1A adaptör ile yukarıdaki bağlantı şekil yapılarak 100 adet led çalıştırılabilir.

Bilmem açıklayıcı oldu mu ?
  • Fritzingde bir kac kol çizip anlatirmisiniz?
  • Şimdi 3 adetten sonra elimde bir artı bir eksi kalicak artıya direnç takacagım sonra sonra bu artı eksiye bir kablo lehimleyip bir klemense taliban hepsini yaptıkdan sonra güç vericem demi
  • türkiye haritası senin projeydi değil mi, neden p10 panel kullanmıyorsun? en sonda türkiye hariyasını pic2hex yapar atasın
  • Okul projesi 100den fazla led kullanılacak zaten 1000 ledi geçicek
  • Tek renk olmayacak nüfus yoğunluğuna göre birkaç renk olacak
  • Ekmekci kaç lik direnç bağlayacagim
  • rgb p10
  • Sen 100 adet ledi tek tek kontrol etmek istiyorsan o başkaaa bir konu,

Benim söylediğim yöntemde adaptörü takar takmaz bütün ledler yanar.
  • Tek tek değil zaten
  • Kaç ohm direnc kullanicam peki
  • Ekmekci kaç ohm direnç kullanıcam
  • Kullanıcağın ledin Nominal Current(Normal akımına) bak
    Direnç hesabı şu şekilde olacak

3V / (led akımı) = direnç

Örneğin,
    Led akımı 20mA olsun.

Direnç = 3V / 20mA = 150 ohm

Sen ledin akımına göre kendin hesaplıycan
  • 3 lede 150ohm demi
  • 3 le de 450 ohm mu?
  • her lede tek tek 120ohm baglayın.
  • Her kola 150 ohm

yani led1+led2+led3+150ohm olacak 1 kol,
    bunun gibi 33 tane kol yapıcaksın.
    bütün kolları paralel bağlayacaksın
  • Merhabalar

220V ile direk olarak yakabilirsiniz fakat 50V ve üzeri gerilim insan hayatı için tehlikelidir. Bu nedenle adaptör kullanmanızı tavsiye ederim. 12V 1A bir adaptör ile nasıl yapabileceğinizden bahsedeyim.

Ledler renklerine göre çalışma voltajları ve çektikleri akımlar farklılık göstermektedir.
    Örneğin;

Kırmızı:2 V
    Turuncu:2 V
    Sarı:2.1 V
    Yeşil: 2.2 V
    Mavi:3.3 V
    Beyaz:3.3 V

Çektiği akımı ise ortalama 20mA gibi düşünebiliriz.

Formül;
    V/I=R

yani;
    (Adaptör Voltajı - Seri Ledlerin Voltajı) /Akım = Direnç

3*kırmızı led=6V
    (12V-6V)/20mA=300ohm (min 300 ohm değeri olacak , biz 330 ohm tercih ediyoruz.)

Yani besleme için 12V bir adaptör kullandığınızı düşünürsek , 3 adet kırmızı ledi seri olarak bağlayıp bunlara seri 330ohm direnç kullanırsanız sistem uzun ömürlü ve sağlıklı çalışacaktır. Ben burda kırmızı için hesaplama yaptım siz dilerseniz farklı renge göre hesaplayıp onuda kullanabilirsiniz.

33paralel kol olacak, her bir kolda 3 seri led bunlara seri 330 ohm direnç olacak. Bu sayede 99 led yakılacak. Tek kalan 100. ledi 500 ohm bir direnç ile bağlayabilirsiniz.
  • Ben şimdi 1000den fazla yapican en fazla 40 amper buldum oda yetmeyecek sanirim
  • Yukarıda 100 led için 1A yeterli demiştim. 1000 led için 40a nasıl yetmiyor ? :)
  • 1000den fazla olucak

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.