Arduino röle problemi!!!
  • Merhaba arkadaşlar arduino uno ile bir projede hazırlıyorum 4 lü röle kullanıyorum bunun üzerinde diyotları falan herşey var diye düşünüyorum, dht11 ısı sensörü de var röleyi projeye dahil ettiğimden beri saçmalamalar oluyor genellikle röle yük çekmeye başladığında hem lcd ekranda anlamsız karakterler çıkıyor hem de serial ekrandan sensörün değerine baktığımda doğru değer vermiyor. Röle yük çektiği için böyle olduğunu düşündüm röleyi harici 5V bir adaptörle beslemeye çalıştım fakat olmadı beceremedim şimdi de bir arduino uno daha alıp onu sadece röleyi beslemek için kullanmayı düşünüyorum ama önce bir bilene danışayım dedim. Bu problemi nasıl çözebilirim? Bilen veya mantıklı bir önerisi olan var mı?
  • Adaptör beslemesi yeterli geliyor mu peki? Röle çok yakında olduğun için parazitte kapıyor olabilir.
  • EmbeddedSystem hocam 5V iki farklı adaptör buldum eski telefonların şarj cihazları uçlarını açtım birini VCC ye diğerini GND ye bağladım ama bilmiyorum doğrumu yaptım bağlantıyı. iki adaptörü de ayrı ayrı denedim birinde rölenin ledleri bile yanmadı diğerinde rölenin ledleri çok sönük yandı fakat çalışmadı. Röleyi harici beslemek için nasıl bir yol izlemeliyim benim yaptığım doğrumu? Dediğiniz gibi röle arduinoya yakın ama sensöre uzak ne kadar mesafede tutmam lazım bi bilginiz bi fikriniz varmı bu konuda.
  • kardeş bu soruyu bu forumda soran en az 100. kişisin :)

1. rolelerinin üzerinde 5V yazdığından emin misin?
    2. role kartını arduinonun 5v çıkışından zaten besleme, adaptörden ayrı çıkış al veya başka adaptörden besle.
    3. başka adaptörden beslersen + ve - uçları doğru bağla (tespit etmek için multimetren yoksa 1 ledi feda et)
    4. başka adaptörden beslemeye karar verirsen 2. adaptörün - ucudan arduinonun gndsine bi bağlantı at.
  • GND uçlarını sistemin gndsi ile ortak yerde toplamışsın diye düşünüyorum.
  • Her ne kadar şebekeden alsanda.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.