Arduino ultrasonic sensör kullanımı
  • Merhaba arkadaşlar,

Hepimizin bildiği Ultrasonic mesafe sensörü gibi bir sensör lazım fakat çizgi şeklinde tarama yapmasını istiyorum. Yani şöyle, küçük 1-2 metrekarelik tepeler ve dağlar olan bi maket üzerinde, maketin tam ortasından yukarıdan bir kere geçmesiyle bana 3d map çıkarabilecek bi sensör arıyorum. Veya fikri olan varsa o da olur.

birkaç tane HC-SR04 sensörünü yan yana kullansam olur mu bilemiyorum. Çünkü benim aklımda X,Y,Z koordinatların alıp matlabde 3D bir grafiğe dönüştürmek var. Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar herkese,

Caner Çelik
    ccelik13@ku.edu.tr
  • Çizgi lazer daha iyi iş görür.
    Arduino'ya da gerek yok.
    Fotoğraf makinesi, çizgi lazer, pc, program.
  • Evet mantıklı fakat projeyi tam açıklamamışım. Bütün bu sistemleri drone ile yapmayı düşünüyoruz. Aerial Mapping gibi. Sanırım bilgisayara iletmesi için bi controlcüye ihtiyaç duyucam ?

tam olarak videodaki şeyi yapmak istiyorum.
  • senin bu projenle sr04ü aynı cümlede bile kullanma :) sana uzak mesafe ölçüm yapabilen (uzaktan kasıt 100mt ve üzeri) bi sensör lazım. ben googla Long range distance sensor diye yazdım çıktı bişeyler. uygun fiyatlı alternatifleri okoman hocama bi sor.
  • bu konuyu LIDAR ve 3D mapping olarak bıraz araştırın ama hızlıca aşağıdaki linkten fikir sahibi olabilirsiniz ama elde edilen veri miktarını işlemeye arduino yetmez
    ZED camera

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.