20 adet cihaz için haberlerşme
  • merhaba, 20 adet cihazı kablosuz haberleştirmem gerekiyor, mesafe çok uzak değil 5-10 metre. yine iletilecek veri miktarı çok az, gelen veriye göre ışığı yak söndür yapıcaz. cihazlarda 1 sensör olacak bir de ışık. yani çift taraflı haberleşmem gerekiyor.
    burada gördüğüm kadarıyla nrf24l01 kullanılmış, yine burada gördüğüm kadarıyla bir çoğu sorun yaşamış.
    bana modul olarak ve arduino olarak ne tavsiye edersiniz, önce mümkün mü diye mi sormalıydım?
  • esp866 wifi kullan bence. hepsini bir ortak wifide buluştur hepsi dınlemede olsun hangisinni ip sini verirsen onunla haberleşirsin.
    edit:esp8266 olacaktı
  • sanırım 8266 olarak geçiyor.
    peki her uca arduino bağlamadan halletme şansım var mı, modüllerin yeteneklerini bilmiyorum yani. bana gelecek bilgi olarak tek bit bilgi yetiyor sensörden(açık/kapalı). göndereceğim bilgi de tek bit, ışığı yak/kapa.
  • ya da attiny gibi arduinolarla halledebilir miyim
  • aslında wakeup pini varmış bunu kullanabilirim sensore bağlamak için.
    1 adet te merkezden veri gönderdiğimde aktif olabilen bir pin bulabilirsem benim için yeterli olur.
  • uygun cihaza karar verebilirsem hemen sipariş vermeyi düşünüyorum
  • wemos d1 diye aratın direk esp8266 yı programlayabılırsınız 3-4 digital pin (max 3v) ve bir analog pin(max3v) var arduınoya ıhtıyacınız yok
  • ok ilk aşama için 3 tane sipariş veriyorum, denemelerden sonra 20 adet alacağım
    teşekkürler yardım için, buradan yardıma devam edebilirseniz minnettar kalırım
    iyi akşamlar
  • bi dk wemos d1 mi almam gerekiyor?
    2dolarlık modüller iş görmez mi
  • görür ama 3v adaptor ftdi kablo filan derken aynı hesaba geliyor wemos d1 piyasada var
  • Nasıl yani?
    Arduino kullanmadan modüller direkt esp8266 takarak kontrol sağlayabilir miyiz?
    Yani mesela megaya bir tane esp8266 bağlayıp başka bir odadaki (toprak nem sensörü yada röle mesela) modüle sadece esp8266 ve güç bağlayıp ortak aga baglayarak megaya gerekli kodları atarak kablosuz kontör mümkün mü?
  • ESP8266 içerisine kod yazılabilen bir IC aslında,
    Biz genel olarak bu IC nin uartı ile kendi arduinomuzu haberleştirdiğimiz için hep WiFi olarak kullanıyoruz.

İstenilirse içerisine kod yazılım üzerinde bulunan I/O lar kontrol edilebilir tabi aynı anda WiFi özelliği devam eder.

Buradaki bakılması gereken konu şu, ESP8266 da arduinoda olduğu gibi çok sayıda I/O veya donanım yok (I2C,SPI gibi...)

Mesela basit bir sensör uygulamasında kullanılabilir.
  • Peki toprak nem sensörü verisini göre role açıp kapatabilir mi?
  • merhaba,
    modülleri aldım, bağlantı, firmware güncelleme, program yazma vs. aşina oldum.
    @okoman
    yapmak istediğimi az çok biliyorsunuz bana önerebileceğiniz bildiğiniz kod kaynağı var mı x)
  • tcp networkler konusunu biliyorsundur farzediyorum. once ıkı esp8266 yı birbiri ile nasıl haberleştireceğini test et hatta once normal esp8266yı ortamdaki wifi ağına bağlanıp basit bir şeyler gonderip almayı denersen iyi olur ornekler ıcınde olması lazım. senın işin ozel bir protokole giriyor standart ornekleri kendi amaçlarına uygun uyarlaman daha hızlı olur
  • hangi örnekler, wifi içindekiler mi, bu örnekler arduino ide üzerine esp bileşenlerini ekledikten sonra mı gelmiş
  • vay be ürünler geleli 15 günü geçmiş....
    arkadaşlar esp sürekli fatal error veriyor başına gelen çözüm yolu bilen var mı?
    ready

ets Jan 8 2013,rst cause:4, boot mode:(3,0)

wdt reset
    load 0x40100000, len 612, room 16
    tail 4
    chksum 0x12
    load 0x3ffe8000, len 788, room 4
    tail 0
    chksum 0x50
    load 0x3ffe8314, len 264, room 8
    tail 0
    chksum 0x4a
    csum 0x4a

2nd boot version : 1.1
    SPI Speed : 40MHz
    SPI Mode : QIO
    SPI Flash Size : 4Mbit
    jump to run user1

Fatal exception (0):
    epc1=0x4021b8a0, epc2=0x00000000, epc3=0x00000000, excvaddr=0x00000000, depc=0x00000000
    Fatal exception (9):
    epc1=0x40211245, epc2=0x00000000, epc3=0x00000000, excvaddr=0xffc00313, depc=0x00000000
    ------------------------------------------------------------

Fatal exception (28):
    üsttekini de verdiği çok oldu
  • hangi kartı modulu kullanıyorsunuz, eger esp12 hazır kucuk modullerse bu tıp hatalar cok oluyor beslemeyı ayrı bir 3.3v ile alın ve programlama adımlarını ınternetten bıraz daha araştırın. wemos bordlarda sorun cıkmıyor daha verımlı kullanıyorsunuz.
  • benim aldığım esp-01 diye geçiyormuş,
  • nasıl kurdunuz nasıl programlıyorsunuz basit ledblinki orneğini yukleyip deneyın oncelikle

aşağıdaki gibi yaptınız mı?
    https://learn.sparkfun.com/tutorials/esp8266-thing-hookup-guide/installing-the-esp8266-arduino-addon
  • evet bazı programlar çalıştırdım, blink, cep telefonundan led yakma vs...
    tabi kapasitemiz anca kopya üzerinde ufak değişiklikler yapmaya yettiği için 20 cihazın kontrolü için bir şey geliştiremedim. ilk amacım tüm cihazıların cep telefonuna bağlanması ve cep telefonunu üzerinden bir program ile kontrol etmekti. ama 20 cihaz sayı fazla olduğundan cep telefonuna bağlanmak sorun oluşturacaktı. bir access point kullanmayı düşündüm. sonra bazı yöntemler gözüme çarptı mqtt vs... tabi doğru yönteme karar veremedim hangisi verimli ve ucuz olur benim için bilmiyorum.

şu anki sorunum cihazın tutarsızlığı hiç program yüklemesem bile cihaza ilk enerji verdiğimde fatal errorlar veriyor. orjinal firmware i bile zorla yükledim cihaz start alamıyor. elimde 1 tane daha var bugün beslemeleri vs kondansatörliycem bazı denemeler yapacam, bakalım...

bunun dışında benim için hangi yöntem doğru olur, ona karar vermek için yardımcı olabilecek biri varsa tavsiyelerini beklerim...
  • beslemeyi arduino unonun 3.3v pininden alıyorum
  • bu error sorunu şu şekilde çözüldü şimdilik, cihaza enerji vermeden önce gpio2 pinini boşa çıkarınca cihaz açılıyor. eskiden bu hatayı vermiyordu. normalde 7k bir direnç üzerinden lede bağlı idi bu pin ve cihaz sorunsuz açılıyordu. şu an bu pin boşta değilse cihaz açılmıyor....
  • arduino 3.3v pininden aldıgın voltaj yetmeyebilir her zaman genelde boyle tavsiye ediyorlar ayrı bir 3.3v besleme yap adaptor girişinden alarak 3.3v regulatorle kullanman fayda saglar aslında arduıno kullanmana gerek yok direk kullan yukarıda verdıgım lınkler bu işe yarıyor bir ftdi usb ttl donusturucu kablo ıle baglanabılırsın
  • elimde dönüştürücü olmadığı için arduino kullandım, aliden sipariş verdim gelirse deneyecem ch340.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.