Arduino Uno ile sıcaklık kontrolü
  • Arkadaşlar merhaba,

Uno kullanarak sıcaklık kontrolü yapmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
    Şöyle ki yan yana duran iki ayrı odamız var ve bu odaları soğutan bir tane klima santralimiz var. odalarda farklı zamanlarda farklı işler yapıldığı ve elimizde bir klima santrali olduğu için iki odanın konfor şartlarını sağlamak zor oluyor. mesela bir odayı soğutmamız gerektiğinde diğer odadaki ısı yükü o an az olduğu için oradakiler soğuktan şikayetçi oluyor. aşağıdaki kullanım şekillerine göre nasıl bir kod yazmamız gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim.

1- iki odadan herhangi birinde sıcaklık 24 dereceyi geçtiğinde klima çalışmalı ve o odada 22 dereceye ulaşıldığında klima devreden çıkmalı.
    2- birinci odada yukarıda söylediğim sıcaklık kontrolü her gün sabah saat 06:30 ile 00:30 arasında yapılacak. ikinci oda da ise bu kontrol yalnızca hafta içi 5 gün boyunca saat 09:30 ile 21:00 arasında yapılacak. buradaki çalışma gün ve saatlerini ihtiyaca göre değiştirebilmeliyiz.
    2- iki odadan alınan sıcaklık değerleri her 10 dakikada bir kayıt edilmeli (bilmiyorum ama mümkünse excel formatında almak çok iyi olur)
    3-klimanın devreye girdiği ve devreden çıktığı saatler kayıt altına alınmalı
  • Ilk iki madde kolay.
    İki sıcaklık sensörü, iki role ve rtc ile kolayca yapılır.
    Son iki maddeyi bende merakla ediyorum zira aynı şeyi bende yapmak istiyorum :)
    Takipte kalayım bende...
  • sd karta kayıt yapabilirsiniz , daha sonra excel formatına alabilirsiniz , klima pin durumu değişiklik gördüğünde kayıt yapılabilir ,belli bir yere kadar getirirseniz yardımcı olabilirim.Daha önce benzer bir çalışmayı yapmıştım
  • teşekkürler arkadaşlar.
    EmbeddedSystem ben bir başlangıç yapayım, yapabildiğim kadar hazırlayayım. sizden kontrol ve eksikliklerin tamamlanması konusunda yardım rica edebilir miyim?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.