Astronomik Takip Sistemi
  • Dünyanın kendi dönüşünden kaynaklanan gökyüzünün görünen hareketini takip etmek oldukça hassas bir iş. Birkaç bin liradan onbinlerce liralara kadar bu iş için kullanılan step motorlu takip sistemleri (kundak) mevcut.
    Gökyüzünü takip edebilmek için iki harekete ihtiyaç var ; yatay düzlemde ve düşey düzlemdeki hareket. Bu hassas hareket neredeyse 4 dk da 1° ye kadar inebiliyor. Bazı durumlarda daha da hassas.
    Neden takip sistemi ihtiyacımız olduğundan bahsedecek olursak, pozlama yapabilen fotoğraf makinaları ile aynı noktayı görüntülemek isterseniz, hareketli nesneler silik çıkacaktır. Gökyüzündeki nebula,yıldız kümeleri gibi objeleri görebilmek için aynı noktayı uzun süre pozlamak gerekmektedir. Çünkü ; gözümüzün kaydedemediği düşük ışık miktarı, gelişmiş fotoğraf makinaları ile mümkün olabiliyor.
    Aynı noktaya bakabilecek bir düzenek için arduino ve servo motorları kullanmayı düşündüm. Sistemin düşey düzlemdeki hareketini bazı bahçede bulunabilecek malzemler ile yapabildim. Ama sistemin tamamını yapamadım. Çünkü, yatay hareket düzeneğinin geliştirilmeye ihtiyacı var. Tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum. Mekanik kısımda beni düşündüren, yatay düzlemdeki hareketi yapan platformun merkezindeki milde sağa sola yalpalama hareketi yapması.
    Videosunu paylaştığım, ölçekli olmayan bir animasyon çalışması hazırladım. Beni düşündüren mekanik aksamı, örnek olması açısıdan piramit şeklinde destek olarak gösterdim...
    Servo motorun en küçük 1° açılarla dönmesi benim hassasiyetimi karşılamadığından ve yükün motorun çekeceği yükten fazla olmasından kaynaklı sorunları çözebilmek adına, eski yazıcılardan söktüğüm dişli takımlarını, animasyondaki gibi yerleştirdim. Tork arttı, devir azaldı.
    Servoları buton kontrollü hazırladım. İhtiyacıma yönelik yatay ve düşey hareketi manuel kontrollü yapmayı düşündüm. Bunu IR alıcılı kumanda ile kontrol etmeyi de deneyebiliriz.
    Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Epeydir değişik şekillerde kundak tasarımları denedim. Ama başarılı olamadım. Başarıya en çok yakınlaştığım tasarım bu oldu şimdilik. Burada bu tasarımı geliştirebilirsek, oldukça faydalı bir hale geleceğine inanıyorum.

Saygılar...

• piramitlerin amacını anlamadım, ama onunla uğraşmak yerine daha basit bi tasarım öneririm "bambu döner servis tablası" diye internette aratın benzer bir tasarımı 3d printerda çevresi dişli olacak şekilde yaparsanız kontrolu daha kolay olur.

• 2 veya 3 eksen jiroskop yapacaksınız 2-axis gimbal diye aratın işinizi görecektir
  • bambu döner servis tablasında benzer sonuçlar göremedim.
    "bamboo rotating service table" şu şekilde de bulamadım ? link atabilir misin ?
    Yazıda belirttiğim gibi piramitleri örnek olması açısından koydum. Tahta bir platformu tek merkezde sabit tutunca sağa sola yalpalama yapacak, onu engellemek için bunun gibi destek noktalarına ihtiyaç olabilir anlamında orası.

jiroskop sistemli bu tasarımları biliyorum. Yatay ve düşeyde titreşimi başarılı şekilde yok ediyorlar. Bu sistem için çoğunlukla step motorlar kullanılıyor. Adım açısı çok düşük bu benim için de iyi bir şey fakat uygun maliyete sahip olunacak step motorların torkları çok az. Ama ilave dişli sistemleri ile torkları arttırılabilir. En baştan yeni tasarımlar geliştirmem gerekiyor bu sistem için. Videoda gösterdiğim tasarımın çoğu tamamlandı yukarı-aşağı hareketi sorunsuz yapabiliyor. Bu beni heveslendirdiği için bu tasarıma yoğunlaşmak istedim aslında.. Ama yine başarılı olmazsa bu gimball üzerine yoğunlaşabilirim.
  • basit olması ıcın servo motor ornegını kullanıyorlar. fırcasız motorları dırek surerek cok hassas hareket yakalayabılıyorlar gımballerde fırcasız motor ve ozel surucu ıle halledıyorlar aslında. ogrencı devrelerınde mecburen düşük butçeli servolarla yapıyor ınsanlar beklentı daha düşük zaten.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.