DC Motor Pil - Usb Sorunu
  • Arkadaşlar merhaba,
    Eksik bilgimden dolayı konuyu açmış bulunmaktayım. Direkt konuya gireceğim.
    Bir oyuncak arabadan çıkardığım DC Motor var elimde. Bunu engelden kaçan robot yapımında kullanmak istiyorum. Motoru direkt olarak 9V bir pilin + ve - uçlarından jumper vasıtasıyla bağladığımda tam performans alıyorum ve üzerinde breadboard + arduino bulunan araba prototipimi istediğim verimde hareket ettirebiliyorum. Ancak L298N Motor Sürücü kullanmak istediğimde işler benim için biraz karışıyor.
    Senaryo 1 : Bilgisayar USB'sinden arduino'ya güç alıp motor sürücüyü 5v girişinden(sheet'e göre 5v çıkış) beslediğimde sorunsuz çalışıyor prototip. Fakat USB'ye bağlılık işime gelmiyor tabii ki.
    Senaryo 2 : Motor sürücüye 12V giriş kaynağından pil ile beslediğimde ve kalan devreyi L298N şemasına uygun kurduğumda motordan verim alamıyorum.

Araştırdığım bigilere göre motor fazla akım çekiyor ve pilim bunu karşılayamıyor. Diğer durumda ise USB'den sabit gerilim ve yüksek akım aldığım için bu durum da motorlar için sorun olmuyor.
    Diyeceğim o ki 15-20 dakika bile çalışması benim için sadece test etmek için yeterli. 9V'luk pil ve L298N motor sürücümle bu işin altından kalkmam mümkün müdür, mümkünse nasıldır ?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
    Saygılarımla...

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.