xbee pro s1 end point coordinator durumu
  • Herkese merhaba..

Öncelikle uzun zamandan sonra forumda olmak ve danışacağım birilerinin olduğunu bilmek çok güzel.

sorunum özetle şöyle..

elimde digi firmasının üretimi olan xbee pro s1 RF Anten mevcut. bu antenin PAN ID kanal vb. ayarlarını görebilmek ve yapılandırabilmek için explorer usb cihazı da elimde var.

XCTU en yeni versiyon programını indirip örneğin COM2 ile programı açıp bağlandığımda radio modules altında antenimi görebiliyorum.

bu antenler ile END POINT COORDINATOR ve ROUTER şeklinde programlanabilinip daha maksatlı kullanılabiliyormuş.
    fakat internette çok net kavramlar vs. bulamadım. buldum da anlayamadım.

sparkfun'ın xbee modul için ilgili shield'i de elimde var. xbee'nin rx tx ucu arduino'nun 2 ve 3 nolu uçlarına denk gelecek şekilde bağlanmış.

softserial ile sürekli bir şekilde ölçüm yapıp hesapladığım veriyi end pointlere sürekli yolluyorum. bu projeyi yaptım fakat koordinatör end point ile nasıl daha profesyonel hale getirebilirim onu anlayamadım.

yani bir xbee koordinatör olduğunda ne yollar ne alır. end pointler koordinatör ile haberleşsin sadece ve bir bağlıyken diğerini beklesin. vesirini gönderen sıradan çıksın mantığı olsun istiyorum. böylece gereksiz veri taraması vs yapılmaz ve net sinyaller alabilirim. çünkü 2-3 tane end point şeklinde programlanmış xbee modüller alıcı diye sabit duran end pointlere sürekli veri basmak istiyor ve aynı sinyal seviyesinde olduğundan araya diğer arduinonun verisi giriyor ve doğru ölçüm sağlıklı ölçüm yapamıyorum.

sorum şu;
    10 adet antenimden 9'u End Point 1'i Koordinator olmasını istiyorum. 9 end pointim hareketli koordinatörüm sabit ve ethernet ile ağa aldığı verileri basıyor.

yukarıda belirttiğim problemden dolayı bu topolojiyi kurmam lazım ama hangi komutu göndermem gerekiyor neye göre sen dur aldım tamam dedikten sonra diğerine gel diyebilirim. bunu ve xbee'nin inceliklerini antacak bir baba yiğit arıyorum.

lütfen internette şu var işte demeyin.

dediğimi karşılayan bir şeyi bulamadım. birleştirdim olmadı.

şimdiden teşekkürler.

not: ekmekçi gözlerim seni arıyor moruk. :)

saygılar.
  • tavsiye verebilecek kimse yok mu?
  • urunun kendı forumlarına bakarsanız daha ıyı olacak yada firmasından destek ıstesenız daha kolay olacak bu direk arduıno konusu gibi gelmedi ugrasan vardır ama buraya düşmez buyuk ıhtımal.
  • xbee modülleriyle mesh ağ oluşturan bir arduinocu yok mu yani?

valla pes.
  • hocam arduınocular genelde en fazla 60 tl butce ıle iş yapan bır kesım senın ıstedıgın işler burayı aşıyor buyuk ıhtımal
  • o da olabilir.
  • ben yine de star network hakkında mantıklı fikir verecekleri bu başlığa bekliyorum.
  • çok teşekkürler ama xbee s2 ile yapılan yapılandırmayı anlatıyor.
    s1'de router yok mesela.
    neden yok? sonra end pointler coordinator ile haberleşebiliyorken coordinator cihaz end point olarak yapılandırılıp 16bit adreslemeye göre gönderim yapıldığında hala veri gönderiyor. o zaman cihazların koordinatör ya da end point farkı nerede?

elimde 100 adet end point var ve bunlar gezici cihazlarda takılı olduğunu düşünelim. 10 tane de sabit noktada coordinator var. çekim alanına girdiğinde bunu koordine edip nasıl veri almasını sağlıyor. bunun arduino ile mantıklı bir açıklama ve pratiğini yapan yok.

konu bu.
    şimdiden teşekkürler.
  • arduıno olmadan bu bahsettıgın senaryoyu once kurmayı denedınmı.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.