ARDUİNO DELTA HMI HABERLESME
  • Arkadaslar merhabalar,benim sorum su delta hmı panel ile rs232 üzerinden arduino mega2065 i haberlestirmek istiyorum nasıl yapabilirim,genel olarak plc üzerine uğrasıyorum arduino hakkında pek bilgim yok.
  • panelin komutseti belliyse o komutları uygun hızda yollayarak başlarsın
  • ekran master arduino (lar) slave olacak şekilde modbus kullanabilirsin. pic ile haberleştirdim arduino ile de olur diye düşünüyorum..
  • Teşekkür ederim yardımlarınız için ,Aslında yapmak istediğim şey kisaca şu modbus haberlesme uzerinden 1 den çok cihazin kontrolunu saglamak bir nevi merkezi kumanda olacak ve yaklaşık 50 adet cihazı kontrol etmek istiyorum bu panelle,bir sorum daha olacak bu cihazlar kablolu kumanda ile kontrol ediliyor oncelikle bu kumandanin kodlarini cozmelimiyim mesela cihazdaki motorun devrini yukseltip düşürmek için bu kumanda bir kod yolluyor olmali islemciye ,Bu kodlara nasil ulasabilirim veya arduino uzerinden okuma yapabilirmiyim tx tx serial ile.teşekkür ederim
  • eğer modbus kullanacaksan bu kumanda kodları ( gelen giden rx tx ler yani protocol demek istedin sanırım ) zaten erişilebilir durumdadır
    http://modbus.org/docs/PI_MBUS_300.pdf

ayrıca protocol çözmene gerek yok bence. döküman olduça iyi açıklıyor..
    kısaca yüzeysel olarak..
    masterdan (hmı) çıkan sorgular adreslidir. tüm slave ( cihazlar yani arduinolar, 50 adet olacak olanlar) birimler bu sorguyu alır. adresi analiz eder. ilgili olan cevap vermek için hazırlık yapar (komutu analiz eder, veriyi alır komutun verdiği registerleri okur crc ekler ve mastera gönderir) diğer 49 birim beni ilgilendirmiyor der ve bekler..
  • Tam olarak anlatmak istediğim şu aslında ,ugrastigim şey bir merkezi kumanda olacak hani vrf kablolu kumandalar varya,onlardan.sormak istedigim bu kumanda, kontrol kartindaki (Bu arada bu kart arduino degil) islemciye bir kod yolluyormu cihazi on- off konumuna almak icin veya motorun devrini dusurup yukseltmek icin Vs..Bu durumlar icin diyorum mesela ben hmi panele bir buton yerlestirdim cihazı on-off yapacak buna bir adres tanimlamam gerekiyo yani inverter kontrollerinde boyle yapiyoruz ,kusuruma bakmayin lutfen yanlis birseyler yaziyorsam elektronik bilgim olmadigi icin fazla ileriye gidemiyorum islemciler hakkinda hiç fikrim yok.Panele dedigim gibi on-off buton ekledim diyelim bu buton islemciye bir kod yollamasi gerekiyormu veya islemcilerinde ,interterlerde oldugu gibi modbus adresleri varmi?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.