CNC Shield ile 3 Amperlik step motor sürmek;
  • Merhaba arkadaşlar, Arduino UNO CNC Shield'e taktığım A4988 ile Step motor süreceğim yalnız süreceğim step motor 3 Amper çekmektedir A4988 ise 2 Ampere kadar izin vermektedir. Bu sorunu nasıl giderebilirim? CNC Shield ile uyumlu 3 Amperi destekleyen sürücü devresi var mı?
  • 2 amper max akım çeken motor kullansan daha kolay olmazmı
  • Belki sağlam bir soğutma ile A4988 ler dayanabilir, denemek lazım.Eger soğutucu varsa üzerlerine fan takılabilir.
  • Günaydın arkadaşlar robotistandan sipariş ettiğim ,((hocamın başıma bela ettigi bitirme projem için))
    arduino uno
    drv8825 step motor sürücü kartı
    ve a4988/drv8825 ile uyumlu keyes control kartım var
    ( https://www.robotistan.com/a4988drv8825-kontrol-karti )
    ayrıca 1 adet stepper motorum var

Arkadaşlar projem de,sipariştende anladığınız üzere stepper motor sürmem gerekiyor açıkçası konuyla ilgili bilgi sahibi değilim ve aranıza yeni katıldım bunların arasında nasıl bi bağlantı yapmalıyım tarif edebilecek olan varmı ,şu cahil kardeşinize yardımınızı esirgemeyin :D

• bu malzemelerı aldıgına gore nasıl bır baglantı olacağını ve proje ornegını de bulup oyle sıparış vermişindir. o ornegı bır an once toparlayıp kodları yukleyın bence. hazır kodumuz yok.
  • TB6600 ile 4 Amper sürebilirsin. aliexpress de 6-7 dolara bulabilirsin
  • @okoman hocam malesef şeması yok ,proje aldığım hocam sipariş etmem gerekenleri söyledi bende siparişi verdim ancak nasıl bağlantı yapılması gerektiğini hocam da bilmiyor yada bana söylemiyor ve kendim internetten araştırıp benzerini bulabildim sadece
    1 adet drv8825 motor surucu ve onunla uyumlu kontrol kartım var yukarda linki mevcut
    1 adet arduino uno
    https://www.robotistan.com/arduino-uno-r3-klon-usb-kablo-hediyeli-usb-chip-ch340

step motor olarak eski bi bilgisayarın cd room unu istediğim zaman ileri gidip durması istediğim zaman geri gelip durması şeklinde sürmem gerekiyor
    bu video dakine benzer

ama control kartım ve arduinom farklı

arduinom farklı ama elimdeki keyes control kartına uygun bi şema buldum bağlantıyı böylemi yapmalıyım acaba_?_

http://forum.hobbycomponents.com/viewtopic.php?f=76&t=2159
  • hocam motorun uclarını bir bul once sonra step surucu ıle bağlarsın tek eksenı bır dondur kontrol et. bu kadar belirsizlık ıcınde projemı olur. elındekı malzemeyı once bır tanıman lazım...
  • HOcam öncelikle derdimi dinleyip uyarılarda bulunduğunuz için çok teşekkurler
    Hocam cd-room step motorumun ustunde ki ufak kartına 4 adet kablo lehimledik motor uçları kartın ustunde 4 adet yukardan assagı sıralı şekilde

Yeşil A+ ==>>
    kırmızı A- ==>>
    siyah B+ ==>>
    mavi B- ==>>
    şeklinde sanırım

http://forum.hobbycomponents.com/viewtopic.php?f=76&t=2159
    Hocam bağlantımı aynı böyle yaptım
    Buradaki kırmızı kontrol kartındaki beyaz erkek soket yerine uygun dişi bir soket buldum ve 4 kabloyuda ayrı ayrı bu soketin kesik uçlarına lehimledim

ama kontrol kartına giriş sırasını
    bize göre soldan saga olacak şekilde ((aynı resimdeki sırayla))

kırmızı-mavi-yeşil-siyah 5v-gnd-gnd-5v
    olacak şekilde taktım
    drv8825 E 10
    step 3,2,1 D 9
    S 8
    on

hocam yeni kurdum arduino programını blink dosyasını attım videodan izleyip L ışığım yanıp sondu sanırım arduinom çalışıyor ama sistemi aynı yukardaki linkteki gibi bağladım basit bi program yükledim step motorla ilgili çeşitli ışıklar 1 saniyeliğine yanıp sondu , yeşil çubuk doldu şu kadar bayt kullanıldı dedi herşey olumlu görünüyodu ama hiç tepki vermedi başka code larda denedim ama sonuç aynı sizce motor uçlarını yanlış baglamıs olabilirmiyim yoksa başka bir problem mi var hocam resimleri size nasıl ulaştırabilirim buraya yükleyemiyorum twitter ,facebook yada mail yoluyla size devremi göstersem yardımcı olurmusunuz
    saygılarımla selim can kavvas
  • cankavvas@gmail.com
    cankawas_bjk@hotmail.com
    mail adreslerim hocam

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.