Arduino İle İlk Kez Motor Kontrolü
 • Merhaba,

  Arduino'da çok yeniyim. Zaten yazılım geliştirme ile uğraştığım için Arduino IDE'sine, setup() , loop() methodlarına , pinlere bağlantılar kurup voltaj arttırma düşürme işlemlerine çabucak alıştım. Hatta bir LDR alıp, basit bir if() kontrolü ile LDR üzerine ışık düştüğünde breadboard üzerindeki ledlerimin karaşimşek efektiyle yanmasını, ışık kesildiği anda da durmasını sağladım. Maceranın buraya kadar olan kısmı eğlenceli ama yetersizdi. Daha ileriye gitmek istiyorum ama Arduino ile ilgili çok fazla kaynak okumadım, yukarıda bahsettiğim herşeyi deneme yanılma yöntemleriyle ve ufak Google aramaları ile bir kaç saat içerisinde yaptım.

  Şimdi motor kontrolünü öğrenmeye çalışıyorum. Servo ve step motorların farkını anlamak için şu makaleyi (http://www.robotiksistem.com/motorlar_motor_cesitleri.html) okudum. Ancak yeterli gelmedi. Servo motorların kendi kontrol devrelerinin olduğunu ancak step ve dc motorlar için sürücü kartlar (http://www.robotistan.com/Motor-Surucu,LA_168-2.html#labels=168-2) almak gerektiğini öğrendim. Ancak bu sürücü kartlar motorun kendi fiyatının 4 katı. Bu durum kafamda "acaba yanlış şeye mi bakıyorum? Bu motoru çalıştırabilmek için hakikaten bu sürücüye ihtiyacım var mı? Doğrudan Arduino'ya takamaz mıyım?" gibi sorular oluşturdu.

  Bu konuyla ilgili forumda araştırma yaparken şu konuya (http://forum.arduinoturkiye.com/discussion/236/motor-kontrol) rastladım. Konuda şöyle bir konuşma geçiyor? "H köprüsüyle mi süreceksin? Hayır l298n kullanacağım" . Ben bu konuşmada bahsedilen H köprüsünü de l298n 'i de bilmiyorum :) Tek tek Google'da "h köprüsü nedir?" "l298n nedir?" diye aratıp parça parça makaleler okuyarak olmayacak sanırım. Bu yüzden bana önerebileceğiniz derli toplu bir kaynak var mı? (İngilizce de olabilir)

  Kısacası motor kullanımına bir yerlerden başlayacağım ama henüz olayı kafamda oturtabilmiş değilim. Bu konuyla ilgili sizden bana yol göstermenizi rica ediyorum.

  Ayrıca 2. bir soru olarak şunu sorabilirim. Daha önce hiç robotikle uğraşmadığım için takıldığım bir nokta var. Mesela DC motorların üzerinde dönen bir mil var. Ama bu mil tekerlere nasıl geçiriliyor? Bu dönen miller genelde 3mm, ama tekerlerdeki boşluklar atıyorum 5mm . Bu durumda o 2mmlik açığı nasıl kapatacağız? Ve servo motorların dönen aksamları DC motorlar gibi küçük bir mil değil, daha büyük bir yüzey. Bu yüzeye tekerlekleri nasıl takacağız?

  Teşekkürler.
 • servo motor ile diğer dc step motorları ayrı çalışmanda fayda var servo motorda hemen sonuç alman mumkun servo motoru daha çok açısal hareketleri yapabilmek için kullanırsan daha verimli olur (genelde 0-200 açılarda çalışabilirler 360 derece devamlı dönüşü olmaz) kolumuzun hareketlerini düşün onun gibi, veya bir geminin dümen hareketleri veya robotun adım hareketi gibi. step motorların güçlerine ve yapacağın işe göre sürücü devre bulmakta tasarlamakta fayda var şurada http://arduinoturkiye.com/arduino-temel-baglantilar-arduino-basic-connections/ 7.resimde servo bağlantısı var step motor bağlantısı ise 14.resimde var step motor ile ilgili sitemizde birde temel yazı var bakarsın http://arduinoturkiye.com/arduino-ile-step-motor-kontrolu/
 • @okoman , cevabın için teşekkür ederim. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla benim bir araba yapmam için tekerlerde step motor kullanmam gerekiyor doğru mu? Step motor adım adım çalışıyor. Adım adım çalışması her bir atlama esnasında duraklamaya neden olmuyor mu? Yani araba takıla takıla gidiyormuş gibi gözükmez mi? Yoksa sürekli bir hareket elde edebilir miyim step motorla?

  Linkteki 14. resmi inceliyorum ancak mesela Not Arduino Supply, External Supply diyor. Bu bir tane de bataryaya ihtiyaç duyduğumuzu mu belirtiyor? Burada ne kastediliyor?
 • step motorlar senin dediğin gibi titrek gitmesi için çok kısa ve düşük frekanslı olursa olur saniyede 200 kez bunu yaptığında bunu hissedemezsin bile adım denilen şey bir tur değil bir kaç derecelik harekettir zaten. step motor beslemesi arduino beslemesinde farklı olması lazım genelde step motorlar 5-12-24v olabilir ancak motorlar hareket halinde çok yüksek anlık akımlar çeker arduino beslemesi bunu kaldırmaz motor için ez az 2-3 amperlik bir besleme kullanman gerekebilir...
 • @okoman , peki bu millerin tekerlek deliklerinden küçük olması sorununu nasıl çözerim?

  Bir de bana şuan 4 adet teker, 2 tane motor (bir tanesini sağ, bir tanesi sol tekerde kullanacağım) ve (gerekiyorsa) sürücü kartları için doğrudan robotistan yada robitshoptan almam gereken parçaları gösterebilir misin lütfen? Çok fazla ürün var bu ürünlerin arasında kayboluyorum. Çizgi izleyen bir robot yapacağım.

  Teşekkürler.
 • motor mili için http://www.robotistan.com/20x18x6mm-Kaplin,PR-978.html . robotistana bir telefon aç yada mail at sana yardımcı olacaklardır...
 • h koprusu icin bu baglantiyi veriyorum. telefondan girdigim icin ben anlatamadim ama takildiginiz bir yer olur ise bildigim herseyi anlatabilirim umarim isinize yarar. www.devreyapimi.com/2011/12/19/h-bridge/

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.