(HMI && TFT) Ekran Tasarlamak || Programlamak
  • Merhaba arkadaşlar çinden veya dolaylı yoldan elimize çok uygun fiyatlara dokunmatik ekranlar geçiyor.
    nextion editör gibi arayüz arıyorum universal olup iyi kötü her ekranın tasarımını yapabileceğim ve mümkünse nextion gibi kod yazabileceğim bir program arıyorum.
    Bilgisi ve Tecrübesi olan arkadaşlar bu konuda bilgi paylaşırsa hem güzel bir konu olur hemde herkes faydalanır.

nextion editör :
    https://nextion.itead.cc/
    https://nextion.itead.cc/resources/download/

Şimdiden herkese Teşekkürlerimi bir borç bilirim.
  • Sadece ekran mi yoksa kontrol unitesi de var mi?
  • aslında nextion benzeri bir uygulama hem kod alt yapısı olabilen veya dışarıdan eklenebilen. hem ekran tasarımı olacak. hem kontrol ünitesi olacak kısacası.

uzun zamandır arıyorum. ama elle tutulur bir şey bulamadım. nextion dan başka zaten nextion da kendi ekranları ile iletişim kuruyor.

bir dokunmatik panel tft ekran veya hmi ekran tasarlamak istersek baya meşakkatli. Önemli olan mu meşakatli tasarım süresini en aza indirmek.
  • Bazı yerlerde okudum, nextion'u uzun soluklu calisacak ürünlerde tavsiye etmiyorlar ama alternatifte sunmamislar(herhalde kendiniz tasarımını yapıp kullanın demek istemisler).Bende nextion tarzında alternatif aramaktayım.Bulursam haberdar ederim sizi.
  • kagıt ustunde ekranlarınızın ozellıklerını verı ıletısım yapısını kullanılacak komutların lıstesını olusturun bu yapacagınız işin sınırlarını belırler sonra ekranınıza bu kodları basıt sekılde yollayın tepkısını olcun. kagıt ustunde bıseylr olursa bunu bır programcıya verıp yazmasını saglayabılırsınız. boyle seylerın hazırı olmaz yaptırmanız lazım.
  • Merhabalar Ömer Hocam,
    Nextion benzeri bir ekranı nasıl tasarlayabiliriz.Programlama kısmı tamam ama ekran secimi, bunun surucusu(kendimiz yapacak isek nasıl bir yol izleyebiliriz),tavsiyeleriniz ne olurdu.
  • once lcd surecek bır drıver bulmanız lazım lcd paneller aptal ekranlardır bunların rgb pinlerini surmek ıcın (40 tane) bır drıver bulacaksınız bu drıverın programlanması ve bunu bır işlemciyle haberleştireceksiniz.
    RS232>>>UC>>>>LCDDRIVER>>>LCD
    gıbı bır sıralama olacak
    UC ustundekı programın rs232 ıle haberleşecek kısmı standart olacak ama UC den lcd driver a gıdecek olan yazılım drıver ve lcd pixelıne gore degısıklık gosterecek.
    lcd drıver kısmını cozen gerısını halledebılır
  • 7" nextion 380 - 400 TL
    peki
    10" tablet nekadar?
    tablete uygulama yazmak daha mantıklı değilmi sizce
    nextion pahalı bir çözüm bence..
  • aslında maksat nextion değil. piyasada çok daha uygun fiyatlara hmı tft ekranlar mevcut. ve biz birisine bu yazılımları yazdırdıktan sonra yazacak adamda çok. önemli olan bizim bu işi yapabiliyor olmamız ve en uygun fiyata mal edebiliyor olmamız. yani bir proğram desteği illaki vardır. benim bu düşündüklerimi birileri zamanında düşünmüştür diye düşündüm kısacası. ama o programdan bir türli haberdar olamıyorum. :)
    tablet konusu da aslında mantıklı ama bir makinanın otomasyon sitemine uyguladığın zaman çok basit ve amatör gözüküyor. neticede sistem algoritması android üzerine kurulmuş oluyor. belki bir çok sıkıntı daha kolay çözülür ama o konununda kendine göre sıkıntıları var. neticede işin sonu ticaret olacağı için biraz daha tekel leşmek gerekiyor bağzı konularda.
  • Konuyla ilgili iki çeşit yöntem aklıma geliyor..
    1) klasik bir tft dokunmatik ekranın sürülmesi için gereken ve işlemci içerisine yazılacak olan kodların (genelde elle yazılan ) bir editörle üretilmesi. örneğin ekranda bir buton bir resim birde yazı olsun, editör bize bunları yerleştirebileceğimiz bir tasarım ekranı versin, bize dosyadan resim almamıza izin versin butona dokunulduğunda neler yapılması gerektiğini yazının renginin nezaman değişeceğine dair yordamları girelim, derle dediğimizde ilgili işlemci yada platforma göre seçtiğimiz ekran tipine göre kütüphaneleri, kodları, resim datalarını saklayan kodları bize satır satır üretip versin.
    2) tft, bunu süren bir işlemci, dataları (ör:resim) saklayan sd kartı barındıran bir dizi ekran hmi tasarlayalım ve bunları ana kontrolör ile bağlayan seri haberleşmeyi sağlayan arabirimleride olsun. bu ekranları tasarlayan birde editör olsun.. kısacası nextion ve editörünü yeniden icat edelim..

hangisi?

eğer 1 ise microchip firmasının mplab editörüne bağlı çalışan plugin eklentiyle graphic display designer uygulaması var.

linkini bi inceleyin lütfen
    buna benzer birşey olmalı..

ikiside sıkıntılı, takım çalışması, ar-ge isteyen mevzular..

tabii doğru anladıysam..

saygılarımla..
  • Merhaba videoyu izledim daha detaylı araştıracağım. eğer editörün sahibi olan microchip firmasına ait işlemcileri destekliyorsa buda dediğiniz gibi sıkıntılı olabilir. veya kütüphane ile genişletiliyorsa universal olarak tüm ekran veya işlemcilere destek suna biliyorsa. nextion gibi olmasada baya bir yük alır sırtımızdan. nextion gerçekten güzel bir ekran ama sıkıntısı şu hem çoook pahallı hemde sadece nextion'a bağlı kalıyorsunuz.
    şu uygulamayı derinlemesine bir araştırayım bulduklarımı sizinle tekrar paylaşacağım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.