hangi kod yapısı kullanılmalı ?
  • Hangi kodu kullanmam gerektiğini bilemiyorum lütfen yardımcı olun..
    Yapmak istediğim şu ; farklı yerlerde anlık toprak sıcaklığı ölçeceğim. Yaklaşık toprağın 14 cm altında ölçüm yapmak için içi boş bir metale geçirdiğim ds18 b20 sensörünü toprağa saplayıp doğru sıcaklığa düşene yada çıkana kadar bekleyeceğim. Bunu arazide yapacağım için doğru sıcaklığa ulaşana kadar ne kadar beklemek gerektiğine ledlerin karar vermesini istiyorum. ledlerin sıcaklık yaklaşık olarak sabitlenince uyarı vermesini benimde sensörü artık topraktan çıkarabilmem gerektiğini anlamam gerekli. ama bu sıcaklık aralığı öreğin 8°C de sabitlenebilir 20 dk sonra başka bölgede ölçüm yaptığımda 18°C de sabitlenebilir. doğru sabitleme sıcaklığına ulaşma süresi çok farklı. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
  • ds18b20 yi çok dar bir bakır boruya sokup içine bolcana thermal silikonla doldurun hava boşluğu olmaması lazım ve çok uzun olmayan bir kablo ıle devrenıze bağlayın. sıcaklığı her saniye ölçün sıcaklık arka arkaya atıyorum 50 kez ölçüldüğünde öncekine göre artık ortalama fark +-1 dereceyi bulduğunda sıcaklık stabil olmuş diyebiliriz.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.