2x16 LCD Display
  • Merhabalar. Projemde 2x16 lcd display, röle ve arduino uno kullanıyorum. Röle devreye girip çıkınca lcd deki karakterler bozuluyor. Sürekli ekranı silip yazmak mantıklı gelmiyor. Ekranı ve röleyi aynı 5V ile besliyorum. Denemediğim tek yol ekrana kondansatör bağlamak oldu. Ama onun için lcd ye hangi kondansatörü bağlayacağımı bilmem gerekiyor. Bilen varsa yardımcı olabilir mi?
  • Röle de diyot koydunuz mu ? Hazır röle kartı mı kullanıyorsunuz
  • Hayır röle için diyot koymadım. Hazır tekli röle kartı kullanıyorum.
  • 1 uf deneyebilirsiniz. ekran bağlantısını nasıl yapıyorsunuz. 12ıc modulu kullanıyormusunuz?
  • lcd deki karakterler çin alfabesine benzer şekiller mi alıyor benim öyle olmuştu
    rölelerim 220v anahtarlama yapıyordu ve ekrana yakın duruyorlardı orda ne oluyorsa artık ekranı hem röleler hemde kablolardan kısaca 220v tan olabildiğince uzak tuttum şimdi sorun yok belki sende de durum aynıdır manyetik alan oluşuyor ve lcd karışıyor anladığım
  • Evet karışıyor ama ne kadar uzağa koyacağım ki. Aynı yaşadığın sorun var bende.
  • roleyi harıcı besleyın o beslemeye 100uf 16v kondansator koyun role baglantısı modulle yapıldıysa koruma ters akım dıyotları vardır sızın beslemenız yetmıyordur, hem ekran hem role fazla akım ceker daha buyuk bir adaptorle besleyın
  • 5v 2A adaptörle besliyorum. Röle 5V lik anahtarlama yapınca sorun olmuyor ama 220V anahtarlama yapınca lcd sapıtıyor. LCD için 1602 I2C Arayüzü Modülü bundan almayı düşünüyorum. Röle için de https://www.robolinkmarket.com/220v-switch-thyristor.html bundan almayı düşünüyorum. Mantıklı mı?
  • Lcd sorunu cozulurmu bilmiyorum diger modul role kadar guvenli olmayabilir aşırı akım ve yuksuz kisa devrelerde herseyi yakabilir
  • Hocam lcd için kondansatör önerebilir misiniz? LCD 5V ile çalışıyor diye biliyorum
  • okoman üstada katılıyorum. 220 anahtarlama için tiristör devresi her kullanıma uygun değildir. şunu deneye bilirsiniz ama daha basit bir yöntem bana göre ve daha iyi bir izole sistemidir. opto kuplör kullanarak röle yi çalıştırınız. yani ,arduino sinyal çıkışına bir opto kuplor bağlayarak röleyi harici 5 volt ile çalıştırmanız sorunuzu çözecektir tahminimce , üsttede okoman üstat da bahsetmiş zaten.
  • Bendeki sorun ile aynı bende bu bazen abartarak arduino reset bile atıyordu ben modem kutusuna doldurmuştum herşeyi arduinoya bağlanan kabloları röleden uzak 220 kabloları da arduinodan uzak tuttum olabildiğince de kısa derli toplu yaptım şimdi sorunsuz çalışıyor.
    sarmalanık kablolarım vardı röleler tetiklenince herhalde bobin gibi statik elektriği toplayıp arduinoya iletiyor bu tür sorunlara yol açıyordu.
    hazır röle kartlardan kullandım, harici besleme ile optokuplor kullanıyor benim röle kartım yine de resetliyor ve lcd sapıtıyordu.
    Arkadaşların da dediği gibi röle kullanman daha mantıklı
    linkteki röle harici besleme optokuplor kullanarak çalışıyor
    https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-New-One-1-Channel-Isolated-5V-Relay-Module-Coupling-For-Arduino-PIC-AVR-DSP/32238003339.html

bağlantısı da JUMPER çıkarılarak aşağıdaki gibi 4lü röle için ama teklisi de aynı yolla bağlanır
    https://hizliresim.com/kOB2gr
  • Hocam Allah sizden bin kere razı olsun. Attığınız resimdeki rölenin ikilisi vardı bende ama harici beslemesinde jumper vardı ne alaka diye ellememiştim. Resim bana o kadar yardımcı oldu ki şimdi o röleyi ve ekranı sorunsuz kullanabiliyorum. Yani denemelerimde sorun çıkmadı. En kısa zamanda çalışır olarak kullanmaya başlayacağım. Ciddi anlamda sorunum çözüldü sanırım. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.