Sesin nerden geldiğini hangi sensörle anlayabilirim?
  • Merhabalar, öncelikle arduino'ya yeni başladığımızı, acemi olduğumuzu belirtmek isterim. Projemiz için sesin nerden geldiğini anlayacak sensöre ve geldiği yere tepki vererek titreşecek bir motor lazım. Bunları hangi donanımlarla yapabileceğimizi söylerseniz ve programlama konusunda da biraz bilgi verebilirseniz seviniriz :).
  • Ne kadar sağlıklı bir olur bilmiyorum ancak , ses sensörü modülleri mevcut , şiddetini ölçen sensörler.Bu sensörleri belli bir konum ile yerleştiirp şiddeti ölçebilirsiniz.
  • Yer kestirme sistemleri genelde 4 veya 5 (ses veya rf) alıcı olur.bunlarin konumlandirmasinida 1 tane cemberin merkezine, 4 tanede çember uzerine ve 90 derecede bir konumlandirabilirsiniz, çemberin çapını belirlemek size kalmış,ondan sonrada ses alıcıları arasındaki sesin kaç saniyede ilerlediğini hesapladiniz mi gerisi yazacağınız koda kalmış.
  • ne kadar basit :D
  • Çok kolay dimi hocam:)
  • Yardım için teşekkürler. Sizin için bu kadar basit olan bir şey aslında bizim epey bir vaktimizi alacak. Tübitak projesi için yaptığımız çalışmanın konusunu ve yapımını değiştiren hocalarımız yüzünden birden arduino ve kodlamayı öğrenmek zorunda kaldık. Eğitim sistemimizin çarpıklığını daha net görebilirsiniz. Ne verildi ki ne isteniyor. Lisede olduğumuz için her hangi bir kodlama ya da bilgisayarla alakalı bir ders verilmedi ve öğretilmedi bireysel çabalarımızla bu dediklerinizi bir gözlük için yapmamız gerektiği söyleniyor :D. Tekrardan teşekkür ederim :).
  • hayatın gerçekleriyle küçük yaşlarda yüzleşmek daha iyidir.Hiç bir yerde maalesef biliyor musun diye sormuyorlar, başka bir yöndende çok şanslısınız artık internette herşey var:)Google herşeye bir cevap veriyor, youtube ta tonlarca video var.Sen yeter ki eksikliklerini bilip ona göre araştırma yap yeter.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.