Yüksek torklu servo motorlar
 • Merhaba, Yüksek torklu (örnek olarak 40kg-cm torka sahip 3 adet savox servo motor) servo motorlar arduino ile sürülebilir mi? PWM'i motorlar için yükseltmek gerekir mi?
  Teşekkür ederim.
 • savox servo dıye aratınca standart servo pinlerı ıle uyumlu yanı 5v gnd PWM pinlerı olan ornekler geldı eger oyleyse normal olarak kullanmanız lazım kendı ıcınde motor surucusu var zaten ama farklı bır urunse lınkını verın bakalım
 • Merhaba cevabınız için teşekkür ederim. Linkteki servo motoru arduino ile sürmek istiyorum
  http://www.robotus.net/SA-1230SG-Ultra-Yuksek-Tork-Dijital-Servo,PR-1814.html
  teşekkür ederim.
 • standart surebılırsınız direk. motorların 5v beslemesını ayrı besleyın daha ıyı olur motorlar yuke bınınce arduıno reset atmasın. beslemelerın gnd lerını ortak yapın.
 • Merhaba ,
  https://www.robolinkmarket.com/tower-pro-mg946r-13kg-tork.html,
  Bu motoru arduino ile 6v besleyip direk sürünce 13kg-cm tork elde etmek gerekirken yaklaşık 3kg -cm tork elde ediliyor. Bunun sebebi pwm frekansının düşük gelmesinden olabilir. Osiloskopla ölçünce pwm sinyali 50Hz ölçülüyor. 13kg-cm elde edilmesi için ne yapmalıyım?
 • daha once dedıgım gıbı motoru ayrı besleyın ve yuksek akım verebılen bır guc kaynagı olsun akım yetmezse tork da uretemez. bu tork olcumlerını cısım boşluktayken olcuyorlar yanı ıp ucunda yuk sarkarken cektirme yapıyorlar. sızın yuk bır yerlere surtunuyorsa muhtemelen oralarda kaybınız vardır. bu urunun datasheetıne bır bakın uretıcıye bır mail atın sorun bence.
  pwm frekansını arttırmak ıcın pwm regısterlerıne degerler verılıyor bıraz onu arastırın. yada siz surucu pine kendı pwm sınyalınızı uretıp yollamayı deneyın.
 • Teşekkür ederim .
  Register olayını araştırdık. Fakat bilemediğimiz bir nedenden dolayı yıne motoru suremedik. Yine motrun miline bağlı ve ölçülü kiloyu gerekli gerilimi vererek max. gerilim ve zorlanma akımını ölçtük değerler ile katalog bilgisi aynı tutmadı. Ürün datasheet baktık gerekli pulse with genişliğini bulmaya çalıştık çünkü o değere göre arduino pwm pinini osilatöre bağlayarak görünen duty cycle değerini ölçtük ve bu değeri arttırmaya çalıştık ama kodlardaki yanlış bir şeyden dolayı bir türlü sonuca ulaşamadık.
 • arduıno kullanmadan test amacıyla 555 ıle pwm uretıp motoru surmeyı deneyın ıstededıgınız degerlerı 555 ıle daha kolay uretebılırsınız.
  http://www.ohmslawcalculator.com/555-astable-calculator

  motorun pwm degerleri şunlar alacak

  Frequency: 250-333hz
  Pulse Width Frequency: 1520

  birde şurada kullanılan programı ınceleyın belkı farklı bır durum vardır
  http://www.instructables.com/id/Useless-Machine-4/
 • Teşekkür ederiz deneyeceğiz önerilerinizi. Kolay gelsin iyi çalışmalar.
 • Bir şey soracağım bir yükselteç hazırlasam aynı sonuca ulaşabilir miyim acaba? Pwm ucunu hazırladığım devredeki baze ucuna takarım.
 • işe yaramaz. sizin servo motorun pwm girişi lojik seviyede kontrol amaçlı akım vermenız motor gucune katkısı olmaz. power kısmında verdiğiniz 5v yeteri kadar guclu degıl ıse orayı yuksek akım verecek şekılde tutun
 • TEŞEKKÜR EDERİM.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.