Arduino ile Bilgisayarsız Programlama Uygulaması Nasıl Yapabilirim?
  • Merhaba arduino ile bilgisayarsız programlama uygulaması yapmak istiyorum. Daha doğrusu bilgisayarsız algoritma mantığını öğreten bir materyal tasarlamak istiyorum. Cubetto adında bir materyal var buna benzer bir şey olabilir (
    ) Örneğin; minik bir aracım olacak ve bunun zeminde hedefe ulaşması için bloklarla hangi yöne gitmesi gerektiğini programlayacağım. Aklıma rfid okuyucu geldi acaba onunla yapabilir miyim bir fikri olan var mı? Şimdiden teşekkürler.
  • Şimdi Arduinoyu öyle veya böyle bilsayar ile programlayacaksınız.O mikrodenetleyicinin üzerinde koşan bir uygulama var(Videodaki), sen sadece ne tarafa kaç adım gidecek onu söylüyorsun.Misal veriyorum, elinde 4 tane yön kartı, 10 tanede adım kartı olsun,önce yön kartını okutursun, sonra kaç adım atacağı, adım bitti ne tarafa dönecek ve kaç adım gidecek gibi.
  • arduinoyu bilgisayar ile programlayacağım. Anlatmak istediğim şu aslında; ortada giden aracı bluetooth aracıyla kontrol edicem. Yani iki tane arduino olacak birisi araç içerisinde diğeri ise kontrol kutusunda. Sorunum şurda kontrol kutusundan arduinoya komut vermek istiyorum bu komutları ise karta bilgisayar ile kodlayarak değilde elimde olan bloklarla yapmak istiyorum. Blokların içeresinde rfid modulu olacak ve 1. sıradaki blok kısmına koyduğumda ileri git, sağa dön, sola dön gibi komutları algılayacak ve gidecek sonra iki bloktaki rfidi okuyacak ve ileri git, sağa dön, sola dön komutlarından hangisi gelmişse bunu yapacak. Rfid moduluyle bunu yapabilir miyim acaba yan yana birden fazla rfid olacak bunlar okunurken birbirine karışma olasılığı var mıdır? rfidleri sırasıyla okutarak komutları verdirebilir miyim acaba?
  • ışık sensörü ile daha ucuza mal olur. her komut farklı renkte
  • Denemeden birşey söylemek yanlış olur.
  • rfıd mıfare versıyon (10.3mhz de çalışırlar) kullanırsanız 10 tane kart ust uste olsa da hepsını aynı andan okuması lazım kart okuyucunun.
  • renk sensörü de mantıklı geldi bi denemek lazım her ikisini de teşekkürler.
  • Söylediğiniz aynısını yaptım, yaparken direnç kullanmayı tercih ettim. Direnç kullanınca maliyeti de azaltıyorsunuz hem de çok kullanışlı oluyor.
  • @Qeterimaye arduino ilemi yaptın. arduiono da 5 Anolog giriş var. 5 den fazla analog değer okumayı nasıl yaptın. bağlantısı nasıl
  • Mega kullan.
  • @bsenguler bu projeyi ben yapmayacağım ki. sadece ne kullandığını merek ettim. mega kullansan ne olur. onunda portu sınırlı. çözüm değil ki.
  • Zaten gömülü sistemlerle uğraşmak demek, kısıtlı imkanlarla iş yapmak demektir.16 port yeter diye düşünüyorum ama olmadı o zaman başka çözümlere gidilebilir, sistem baştan düzenlenir.
  • @bsengular aynen katılıyorum. gömülü sistemler kısıtlı imkanlarla iş yapmak demektir. belki arkadaş mega kullanmamıştır. daha kısıtlı bir sistem ile işini çözmüştür.
  • @fatihaslamaci mega kullandım ve de multiplexer lar var onlara bir bak

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.