Arduino uno + Ethernet Sheild + GPS6mv1 ile 3g üzerinden Kameralı Araç takip sistemi Yapmak.
  • Önclikle herkese merhaba;

Arduino insanın tasarım iştahını kabartan bir yapı, haftalardır araştırıyorum ama bir türlü sonuca ulaşamadım. Arduino uno ya u-blox un gps6mv1 gps modulunu bağladım, tinygps örnekleri ile gps konum bilgilerini softserial ile doğru bir şekilde alıyorum, fakat bu konum bilgilerini ethernet sheild üzerinden ip ye çevirip 3g üzerinden internete çıkış veremedim bir türlü. Yani arduino uno nun ip adresini girdiğim zaman karşıma google map gelsin ve o anki konumunu harita üzerinde anlık göstersin istiyorum fakat şuan çözemedim. Daha sonra bu yapıya ip kamera ekleyip rtsp protokolü üzerinden harita üzerindeki konum imlecine tıklandığında o anki gerçek kamera görüntüsünü harita üzerinde stream yapmak istiyorum. konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...
  • merhaba ip ye çevirip 3g ye çıkmanız için ethernet çıkışınızı bir 3g modem üzerinden dağıtım yapan router ile yapmanız gerekir tplinkte o tip routerlar var. tplink router a da ip kameranızı bağlayabilirsiniz. arduino konum bilgisini sitenize günceller.
  • önceliklte teşekkürler,, 3g ile ilgili sıkıntım yok aslında, ip kamera üzerinden video streaming yapıyorum zaten 3g rotuer ile sabit ip üzerinden izleme de sorun yok. , demek istediğim konum bilgilerini ethernet shield üzerinden aktarmak, hatta processing.org daki image processing ile arduino uno serial portan gelen konum bilgilerini google map statik hizmetini entegre edip konum bilgilerini google map dan gelen veriler ile birleştirip resim formatında konum bilgilerini harita üzerinde gösterebiliyorum.( yaptıklarımı eklemek isterdim ama foruma nasıl eklerım bulamadım), amacım bilgisayar olmadan arduino kendibaşına herhangi bir yerde çalışırken (araç ,tarla,soguk hava deposu vb...) sabit ip numarasını explorera girdiğimde yada c# ile bir arayüzde tasarlanabilir tabi, konum bilgilerini direk ethernet arayüzden göstermek. Bu arada Ethernet shield üzerindeki micro sd karta php webserver kurdum diyelim arduino uno üzerindeki rx,tx bilgisini php ile nasıl çekebilirim ve işleyebilirim, takıldığım yer burası asıl, örneklere bakıyorum fakat iç açıcı bilgi fazla yok, bunu halledebilirsem geriye fazla birsey kalmıyor zaten. ister ip kamera ile o konumu gerçek zamanlı izle, ister o kanumdaki herhangi bir cihazı röle ile uzaktan kontrol et. ve tabi bütün bunları etherhet shield arayüzünden yapmak. tekrar teşekkürler..
  • bence arduino ethernet modülle ilgili örnekleri denemeden aklınızdaki sorulara doğru cevabı bulamazsınız. ethernet modül üzerinde web server ve web client örneklerini çalıştırıp arduinoda neler oluyor bir bakın. yazdıklarınınzdan bazı kavramları iç içe fazlaca karıştımışınız gibi geliyor. arduinoya bir ip kamera ve 3g modem bağlamanız zor görünüyor. ilk yorumda bir router üzerinden bu işleri yapın. aynı router a arduinoyu ethernet üzerinden bağlarsınız böylece o noktadaki donanımsal araçları kontrol etme imkanınız olur.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.