Usb Konnektör ile Cihaz Algılama
  • Merhaba
    Arduino ile akıllı şarj otomatı yapmak istiyorum bütün adımları hemen hemen tamamladım fakat şarj etmek için hazır dc-dc çevirici usb konnektörü olan bir devre aldım kapıları açarak şarj işlemlerini halledebiliyorum.
    Usb çıkışına telefon bağlandığında arduinonun bir cihaz bağlandığını algılamasını nasıl yapabilirim.
    Yardımlarınızı bekliyorum.
  • cekılen akımı olcebılırsın belkı
  • merhabalar okoman hocam uzun bir aradan sonra projeye tekrardan dönüş yaptım.
    Çekilen akımı ölçmem için açık bir akım olması gerekiyor ben algıladıktan sonra akımı açmak istiyorum. Bazı power banklere boş kablo taksan aktif oluyor bunu nasıl yapıyor.
  • usbnin +5v girişini ölç taktıgın cihazın +5v girişide oraya bağlı ve taktıgında voltaj oluşacaktır oradan anlarsın sanırım. boş kablo veya taktıgın cihaz tamamen boşsa onu nasıl anlarsın bılemıyorum ölçme yapabilirsin pinlerde illaki bir şeyler oluşur usb data pinlerinde de voltaj oluşabılır orayı da ölçmek fayda sağlayabılır. boş kablo takınca da adc ile okuyup havadan sınyal alır gırış yukselır oradan da anlaşılır ama esd protection yapmazsan sıkıntı çıkar.
  • merhaba hocam bu algılama işini bir sonraki versiyona taşımayı düşündüm. Hazır USB devresi aldım güzel şarj etmekte, devre 6 ile 24 v arası giriş ile çalışmakta + sabit GND yi mosfet ile kontrol ediyorum. Sorum şu olacak gnd kapalı iken gnd bacağında 12v ölçüyorum. Mosfet ile açtığımda çıkış 5v ve herşey normal bu gnd bacağındaki 12v telefona zarar verirmi ?
    devrenin resmi linkte mevcut
    https://www.roboshop.com.tr/image/cache/yeniresimler/stepdown-800x800.jpg
  • gnd yi değil +voltajı kontrol edin. gnd yi bir şekılde bıryerden tamamlar sıkıntı olur.
  • gnd sabit 12v transistör veya mosfetle kontrol edeyim ozaman.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.