Bitirme ödevimi bitiremiyorum. Lütfen yardım edin
  • Arkadaşlarım herkese kolay gelsin. Herkesin çalışma hayatında ilk önce şans daha sonra da başarılar dilerim. Ben MYO son sınıf öğrencisiyim. Bitirme ödevim var. Ödevimi arduino ile yapmaya karar verdim ama ne yazık ki maddi zorluklarım nedeni ile okul haricindeki zamanlarımda da çalışmak zorunda kaldım. Arduino egitimimi tamamlayabilmek için benim ilk önce zamana, bilgisayar ve internete ihtiyacım var ama ne yazık ki ben bunlara sahip değilim. Evin geçimi için gece saat 23 e kadar çalışmak zorundayım ve o saatten sonra açık internetcafe dahi bulamıyorum. Proje ödevimi ben bu gidiş ile bitiremem ve okula da veda etmek zorunda kalacagım. Bana yardım ederseniz sizlere çok minnetar kalırım. Hatta bu konuda bana yardımcı olan arkadaşa talebi de olur ise iyi ve kötü günler için biriktirdiğim 250 tl mi de yollayabilirim.

Arkadaşımın yardımı ile kodu iyi kötü yazdık ama hocanın verdiği koşulları bir türlü yazamadım. İstediğim şey şu:
    1. butuna basıldıgı zaman 16 adet lamba 200'er milisaniye aralıklar ile yanacak. 16 lamba tamamen yandıktan sonra 10 saniye bekleyecek ve 1. basamaktan başlayarak tekrardan 500 ns süre ile sönmeye başlayacak. Eger lambalar tamamen yanık iken ve bu 10 saniyelik süre bitmemiş ise 1. veya 2. butona basıldıgı zaman 10 saniyelik süre tekrardan başlayacak. bu durum 2. buton için de geçerli olacak.

1. butona basıldı ve lambalar yanmaya başladı. Lambalar tamamen yanmadan 2. butona basıldıgı zaman ise 2. buton tarafından da 1. buton tarafına lambalar yanmaya başlayacak. lambalar tamamen yandı ve 10 saniyelik süre çalışmaya başladı 1. veya 2. butona basılır ise yine 10 saniyelik süre sıfırlanıp tekrardan sayılacak süre tamamlandıktan sonra orta kısımdan başlara doğru 500 ms süre ile sönmeye başlayacak.

1. veya 2. butuna basındı 10 saniyelik süre bekledi ve sönme gerçekleşmeye başladı. Bu sırada butonlardan her hangi birine tekrardan basıldı. bu kısımda ise sönme işlemini sonlandırıp girişin yapıldıgı kısımdan tekrardan 1 den 16. basamaga kadar lambalar tekrardan yanmaya başlacak.. bu durum da her iki boton için geçerli olacak.

Arkadaşlar çok zor durumdayım. dönem başında kontrol için ödevi vermek zorundayım. Lütfen bana yardım edin. Arzu edene program çalıştıgı takdirde 250 tl zor gün patamı gönderebilirim. başka da elimden gelen hiç bir imkan ne yazık ki yok. Zamanım olsa ben bu işin üstesinden gelirdim ama ne yazık ki çalışmak zorundayım.

e posta adresim: salihdal5146@gmail.com

Teşekkür ederim.

yazdıgımız kod aşagıda bu işinize yarar mı bilmem ama.

int buton2 = 7;
    int buton1 = 6;
    int latchPin = 9 ; // 74HC595
    int clockPin = 10; // 74HC595
    int dataPin = 8; // 74HC595
    boolean registers[17];

void setup() {

pinMode(buton2, INPUT);
    pinMode(buton1, INPUT);
    pinMode(latchPin, OUTPUT);
    pinMode(clockPin, OUTPUT);
    pinMode(dataPin, OUTPUT);
    writereg();
    }

void writereg()
    {
    digitalWrite(latchPin, LOW) ;
    for (int i = 16; i>=0; i--)
    {
    digitalWrite(clockPin, LOW);
    digitalWrite(dataPin, registers[i] );
    digitalWrite(clockPin, HIGH);
    }
    digitalWrite(latchPin, HIGH);
    }

void loop() {
    if (digitalRead(buton2) == HIGH){
    for(int i = 0; i<17; i++) { registers[i] = HIGH; delay(200); writereg(); }<br /> delay(500);
    for(int i = 0; i<17; i++) { registers[i] = LOW; delay(200); writereg(); }<br /> }
    if (digitalRead(buton1) == HIGH){
    for(int i = 16; i>=0; i--) { registers[i] = HIGH; delay(200); writereg(); }
    delay(500);
    for(int i = 16; i>=0; i--) { registers[i] = LOW; delay(200); writereg(); }
    }
    }
  • lambadan kastın led mi
  • aynen led hocam
  • 5 mm led
  • Litfen yardim edin
  • Konu bir hocamızın yardımı ile hallolmuştur. Teşekkür ederim

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.