Birden fazla servo kullanımı & Programlanması
 • Yapacağım projemde Arduino Uno ve 4 adet micro servo kullanmak istiyorum. Fakat çok yeni olduğum için bir kaç sorum var. Öncelikle mikro işlemci ile servoları bağlarken arada breadboard kullanmak zorunda mıyım? Kullanmak zorundaysam servoları breadboard a nasıl bağlamam konusunda yardımcı olabilir misiniz? ikinci sorum ise programlama esnasında her servoyu ayrı tanıttıktan sonra herbirine aynı anda ayrı ayrı derecelerde dönmesini sağlayabilir miyim?
 • prototip aşamasında bağlantıda sorun yaşamamak için breadboard kullanmalısınız.
  yoksa kablo bağlantıları yapmak, onların stabil olup olmadığını anlamak oldukça zor olacaktır. veya yaptığınız bir bağlantıda değişiklik yapmak işkence olacaktır. breadboard bunun için var. tak kullan.
  bağlantı şekli ile ilgili: http://playground.arduino.cc/Learning/SingleServoExample
  http://learn.adafruit.com/adafruit-arduino-lesson-14-servo-motors/the-breadboard-layout-for-sweep
  birden fazla servoyu aynı anda kullanacaksan bir motor kontrol ünitesine ihtiyaç duyacaksın bence. doğrudan arduino'ya bağladığında hem güç sorunun olacak hem de pin sayısı ile ilgili sorun yaşayacaksın.
  http://learn.adafruit.com/16-channel-pwm-servo-driver/overview
  ayrı ayrı dönmesi işi sadece kodla yapılacak basit bir konu. önemli olan servolarını stabil şekilde çalıştırabilmen.
 • meraba, servoların hepsinin birlikte ve farklı açılarda dönemsini sağlayabilirsin tabi, Arduino UNO kullanıyosan UNO için bir tane sensor shield kullanabilirsin, takıp sökmesi kolay olması açısından. Shield yerine board ta kullanabilirsin tabi, board kullanacaksanız Arduino UNO'nun +5V-GND pinleri ile servoların hepsinin +5V ve GND pinlerini birleştir. Servolar sinyal pinlerinide Arduino'nun digital pwm pinlerine bağla.

  Eğer servoların torkları büyük ise çalışma voltajları da fazladır ve çektikleri amperde yüksektir, ve bu şekilde ki bir bağlantıda çok yavaş çalışacaktır, malum Arduino +5v ile çalışıyo ve amperi de fazla deil.

  Yüksek amper ve voltajla çalışan bir servoyu Arduino UNo ile sürmek için sinyal Arduino'dan alıp, servoları harici olarak voltajı ve amperi yüksek bir pil ile besleyin ve Arduino'nun GND pini ile Pil'in GND pinlerini birleştirmeyi unutmayın aksi takdirde çalışmaz. kolay gelsin ;)

  Çok önce yapmış olduğum basit bazı çalışmalaırn videosu;
Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.