Arduino 4lü röleyi tetikleme sonrası Resetleme sorunu (ÇÖZÜLDÜ)
  • Merhaba
    Bu güne kadar hep konuları okuyup birçok kaynaktan faydalandım bilgileri paylaşan arkadaşlara teşekkürler
    Zaten önceden java php asp javascript gibi kodlamaları bildiğim için kod kısmı benim için çok kolay geçti diyebilirim fakat şöyle bir sorunla karşılaştım.

Arduino ile Optocouplerli olan 4 röleli bir kart sürüyorum şu hazır satılanlardan rölelerin çıkışına her biri 220v la çalışan fan motor v.s bağlı.
    Bu bağlantıları yapmadan yani 220v bağlamadan önce saatlerce test ettim sorun yoktu tekrar bağlantıları kesince de sorun olmuyor ancak bağlantılar yapılınca röleler bazen 3.röleyi tetiklediği anda bazen 2.röleyi tetiklediği anda arduino resetleniyor dediğim gibi röleler boşa tetiklenirse yani 220v bağlı değilse hiç sorun olmuyor.

Arduino nano kullanıyorum (orijinal değil) üzerinde rölelerin dışında 2 fotosensör, 2 led 1 tanesi sürekli yanıyor, 1 button, 1 rotary encoder, 1 buzzer bağlı ancak bunların birçoğu sadece menü kodlarına ulaşınca çalışıyor buraya yazdım çünkü birçoğunda 10k direnç bağlı belki etkisi vardır.

Beseleme için elimde nereden geldiğini bilmediğim bir adaptör vardı onu kullandım muhtemelen eski bir laptop adaptörü 2 çıkışlı 1x12v ve 1x5v üzerinde yazan değerler ayrıca multimetre de de aynı değerler var amper olarak sıkıntı olduğunu sanmıyorum 4 ve 2 diye hatırlıyorum kutusunu açtım ve kapaklarını attım ancak bu sorun olacağını sanmıyorum çünkü zaten boşta çalışıyor.

Röle beslemesi
    Röleleri araştırmalarımdan öğrendiğim kadar harici besledim (beslemede olan ikinci çıkış 5v ile)
    Jumper çıkarıldı ve
    JD-VCC ye adaptörden +5v
    GND ye adaptörden GND
    VCC ye arduinodan +5v
    IN1,IN2,IN3,IN4 arduinodan gelen tetiklemeler

Arduino beslemesi
    VIN pinine Adaptörden gelen +12v
    GND ye adaptörden GND

burda not düşmem gereken bir nokta diye düşünüyorum adaptördeki GND pinleri 12v ve 5v ortak aynı yere bağlılar kartta
    ayrıca bu devreler eski bir modem kutusu içine yerleştirildi arduino en kenar köşede de olsa birbirlerine oldukça yakın sayılırlar ve adaptörün beslemesi de kutuya giren şebeke geriliminden yapılıyor aynı noktadan röle çıkışlarına da verilip tetiklemeye göre çıkış alıyorum.

Sürekli resetlemiyor kafası estikçe bazen dakikalarca resetlemiyor bazen de dakika bile tamamlamadan reset atıyor dediğim gibi herhangi bir işlem yapmadan sadece tetiklendiği anda çalışan fan, motor v.s motordan kablonun fişini çektiğimde sorun olmuyor kutuyu bile açmıyorum sadece motor elektrik çekmesin diye motordan fandan kabloları çıkarıyorum kutu içinde rölelerde 220v bulunuyor.
    bir manyetik alan mı söz konusu nedir çözemedim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  • fan motoruna diyot attınız mı acaba ? feedback verip arduino nun reset atmasına sebep olabilir.
  • Cevap verdiğiniz için teşekkürler
    Motorlar 220v nasıl bir diyot bağlarım açıkçası bilmiyorum elektronik bilgim hesaplamalara yetmiyor.
    Bir de şimdi aklıma geldi test amaçlı kullandığım şebekeden beslemede toprak hattını bağlamamıştım motorların üzerinde bağlantı yeri var etki eder mi acaba.
    belki atladığım nokta vardır diye arduino üzerindeki diğer elemanlar olmadan sadece röle kısmı resim çizdim röle'lerden çıkış kabloları (siyah) bağlı oldukları cihazlardan motor v.s çıkardığım zaman resetlemiyor sorun bu, bakalım toprak hattı bağlanınca nasıl davranacak.
    https://hizliresim.com/Z9k6mA
  • dikkatimi çeken bişey var nanodan cıkan 5v cıkış pinini role modulune bağlamayın nanodakı 5v cıkış fazla akım veremez ama roleler cok akım ceker beslemedeki 5v çıkışı role modulune baglayın oyle deneyın
  • okoman dediğinizi yarın akşam denerim bu akşam deneme şansım yok ama internetteki dokümanlarda harici bir kaynaktan besleme bu şekilde anlatiliyor
    https://hizliresim.com/kOB2gr
    Çünkü röle modülüne monte edilmiş optokuplör var yan taraftaki pinleri birleştiren elemanı çıkarıp fotodaki gibi bağlayınca arduino sadece röle kartındaki optokuplörleri aktif ediyor diye biliyorum o yüzden nanodan 5v gitmek zorunda tetikleme de gerekli pine LOW verilerek aktif oluyor ordaki 5v ile LOW optokuplörü tetikliyor rölelerin çektiği akım direk besleme kaynağından olan 5v ile oluyor ben böyle biliyorum ama yarın denerim dediğinizi
  • Sorunu çözdüm arkadaşlar paylasayım ki aynı sorunu yaşayanlar olur belki.
    Mekanik bir diş termostat kullanacaktım sistemde anahtarlama görevi görecekti ben testlerimde onu takmak yerine kutu dışına bıraktığım kabloların uçlarını birbirine bağlayarak anahtarlama işlemi yaptırmıştım ancak kablolar sarkmasın diye de bobine benzer şekilde sarıp bantlayarak kutuyu kapatırken onları da içine kapadım engel olmasınlar diye röleler açılıp kapanırken 220v tan oluşan statik elektrik sanırım kablo bobin gibi olduğundan bunu toplayıp nanoya ileterek reset atmasına sebep oluyormuş.
    kabloyu kutunun dışına çıkardım ve bugün sabahtan beri çalışıyor ve reset atmadı.

Yardımlarınız için teşekkürler @okoman hocam röleleri dediğiniz gibi bağlamama da gerek kalmadı. ama il fırsatta deneyeceğim doğrusu hangisi onu merak ettiğim için yoksa sistem sorunsuz çalışıyor.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.