N channel Mosfet Kullanımı Hk
  • Arkadaşlar herkese kolay gelsin. yeni bir çalışmamda arduino ile 5 adet 3 er metrelik şerit ledi kontrol etmek istiyorum. ledlerin yanıp sönme sırasını arduinodan ayarladım. 12 voltluk çıkış için de n kanal mosfet kullandım. Mosfet IRFZ44N.
    Gate pinine arduinonun diğital çıkış pinini bağladım. Drian pini Lede giden (-) bacagım Source pinine ise (-) girişini bağladım. Ledim yanıyor ve hiç sönmüyor veya kararsız çalışıyor veya led güçsüz yanıyor. 12 volt luk güç giriyor ama çıkışı 9 voltu geçmiyor. voltajı yükselttiğim zaman ise mosfet ısınıp yanıyor. Yardım edebilir misiniz. Teşekkür ederim
  • dostum merhaba, daha yeni led modul yaptım 40 ampelik. mosfet kullanımın da anladığım kadarıyla yanlış seçim kurbanı olabilirsin. öncelikle bildiğin üzere arduino pin çıkış voltajı 5 volt max 40 mA dir. öncelikle kullandığın mosfet in gate voltaj değerleri nedir? gate besleme yöntemi nedir? mesela ırf 3710 mosfette gate ayrıca paralel direnç atman gerekiyor.

önce bunları bir araştırmanı tavsiye ederim. çünkü bunlar maliyet gerektirmeden malzeme değişimine gitmeden projeni toparlamana olanak sağlar.

gelelim kesin çözüme,

ben mosfet olarak IXTQ75N10P mosfet kullanıyorum. gate i direk arduino çıkışı ile besleye biliyorsun ve drain -source arası voltaj kaybı olmuyor. yukarıdaki bahsettiğin bağlantı şekli ile kullanıyorum.

ama bu mosfet pahalı. ilk 3710 kullanmak istemiştim bende lakin senin karşılaştığın sorunla karşılaştım.

umarım yardımcı olabilmişimdir.
  • Hocam sorun çözuldu tesekkur ederim
  • IXTQ75N10P mosfetler bence gereksuz pahali bunun yerine ss Role daha nantikli hocam. Benim sotun mofset seciminden ziyade 12 voltluk akimdan arduinoya gnd vermedigim icin oldu. 5mm ledi acip kapatti ama sertit lede yeterli olmadi. Ne garip misfette akim kaybi olmasi
  • gözün aydın diyelim. biz mosfeti genelde açıp kapama değil pwm sinyali ile ayarlama yapmak için daha cok kullanıyoruz. ama dediğim gibi genede geçirgenlik olarak kayıp yaşatmıyor. şu şekilde anlatırsam , şeritledler 12 volt besleme ye göre dizayn edilir. eğer 12 volt yerine daha düşük bir besleme verirseniz ışık sönük yanar. bu durumlarda ya pahalı mosfetlerden yada ssröle veya devrede cok fazla akım yoksa normal Panasonic rölelerle anahtarlama yapabilirsiniz.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.