ds18b20 yüksek ölçüyor kılıfa göre farklı
  • Merhaba

ds18b20 waterproff ve TO-92 kılfların iki farklı sensörle ölçüm yapıyorum.
    sensörler aynı yerde yan yana duruyor. aralarında 5 cm duruyor.
    fakat ölçüm sonuçlarında 2-3 derece farklı.
    neden kaynaklanabilir. kılıfa göre ölçüm yöntemi yada kütüphane ayarı varmıdır?

birinde 5v besleme kullanıyorum diğreinde 3.3v besleme kullanıyorum.
    bundan kaynaklanabilir mi ?

• data sheet lerini kontrol edebilirsin. voltaj farkından ziyade direnç le alakalı olduğunu düşünüyorum. 5 voltta biz 4.7 k direnç kullanıyoruz. sanımca 3.3 volt ta bu değer değişkenlik gösterebilir.
  • her sensoru ayrı ayrı kalıbre etmenız lazım normalde bır buzlu su bardağına daldırın bir 3dk bekleyın sonra kaynar suya daldırın orada da 5dk bekleyın bu aralık degerler sizn baz noktalarınız olsun sonra bu aralıktakı degerlerı bu ref degerlere gore tanzım edın yada formullştirin.
    benımde dıkkatımı ceken şey sensoru elınıze alırsanız cok hızlı şekılde vucut ısısına yukselir 36 cıvarı okursunuz ama elınızden bıraktıgınızda aynı hızla ısı kaybetmez belkı 10dk sonra oda sıcaklıgını bulur bu nedenle sensorlerın kılıf ısı dagıtımının ıyı olmadıgını dusunuyorum. en hızlı olcenler yuzeyden infrared okuyanlar ve hızları ınanılmaz -22 ıla 150 dereceyı 1sn farkla okuyabılıyor melexsiz firmasında var bunlar adafruıtede bakın.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.