Arduino da kopya koruma
  • Merhaba değerli arkadaşlar,

Arduino Uno da başlayan, boyut ve özellikler sebebiyle bizi nano ya yönlendiren bir projemiz var, henüz çok yeni olduğumuz için bilgi konusunda eksikliklerimiz var.

Arama bölümünde ve google da aradım fakat kayda değer bir bilgi bulamadım.

Merak ettiğim işu PİC teki gibi kod koruma gibi bir imkan var mı? Kopyalamanın önüne nasıl geçilebilir?

Teşekkürler...
  • forumda arattırınız. daha önce gerekli açıklamalar mevcut.
  • Arattırdım zaten :)
    Kopya korumalı kaydetmek ve protection düzenleme den bahsedilen konular var ama açıklama yok, nasıl yapılıyor bulamadım doğrusu
  • işin aslı şu , arduino bildiğiniz gibi IDE programı ile c dilinde yazılıyor fakat micro işlemci içine hex olarak kaydediliyor.

bu hex kodlarını farklı programlar kullanılarak çekile bildiği söyleniyor , lakin çekile bilse bile hex olarak bu kod yığınını anlaşıla bilir bir c diline çevirmek oldukça zor bir iş. şehir efsanesi gibi her ay bahsi geçiyor ama ben daha yapabileni görmedim.

haa, yapılabilse ne olur !
    bu platform da bizler bilgi paylaşımında buluyoruz ,şahsım adına microişlemci kullanarak bir çok kart tasarımı ve cihaz yapıyorum, bu güne kadar dur şu kodu saklayım, dur şu programı kimse okuyamasın demedim. böyle bir sıkıntınız varsa zaten yanlış adrestesiniz. ihtiyac duymadığım bir olguyu araştırarak zaman kaybetmek yerine daha cok ufkumu açan konulara zaman ayırmayı yeğlerim.

ve unutmayın ki her zaman el elden üstündür.....
  • Yanıtınız için teşekkür ederim,

Atmega sökülerek uygun zıf soket ile bir şekilde kopyalanabilir diye düşündüm ve bu sebeple bir araştırma yoluna girdim, yeterli cevaplar bulamadım ve konu açma gereği duydum.

bende sizin gibi birçok cihaz ve kart tasarımı yaptım, yetişme çağımda gördüğüm gibi alma eğilimi ve hevesinde olan herkese fazlasıyla vermeye yani öğretmeye çalışan, sıkıştıran, heveslendiren... biriyim, bu beni ayrı olarak çok çok mutlu ediyor...

Ayrı olarak halen ticari olarak son kullanıcıya sattığım birçok ürünüm mevcut,

kopya koruma araştırma sebebim ise emek hırsızlığı, emeğin ne olduğunu çok çok iyi biliyorum, fakat maalesef herkes bizimle aynı fikirde değil, kolay bilgiyi elde edip kolay yoldan para kazanmak peşinde...

günlerce belki aylarca gece yarılarına kadar kafa patlattığınız ticari bir projenin klonlanarak size sormadan ve haber vermeden satılması durumlarında siz ne yapardınız??? Ben bunu yaşadım, ve halen yaşıyorum...

Doğru açıdan bakıp ayrımı doğru yaparak beni anlayabileceğinizi umuyorum...
  • http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/Atmel-42735-8-bit-AVR-Microcontroller-ATmega328-328P_Datasheet.pdf

Sayfa 347-348'de açıklaması mevcut. Lock bitlerini programlaman gerekiyor. Bunu ancak harici bir programlayıcı ile yapabilirsin. Usbasp diye aratırsan çıkar.
  • @amenofis cevabın için çok teşekkür ederim ;)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.