ESP WROOM-02 Bağlantı Resetlemesi Hakkında
  • Herkese Merhaba,

ESP wroom 02 modülüyle ilgili ilk çalışmalarımı yaptım. Fakat cevap bulamadığım bazı sorularım var. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

ilk olarak esp'nin bağlantılarını nasıl yaptığımı anlatayım:

VCC + Enable = 3.3V
    IO15 = GND (UART0_RTS Pull down - Datasheette yazan)
    IO13 = GND (UART0_CTS)
    IO0 = GND (• UART download: pull down • Flash boot: floating or pull up - Datasheette yazan)
    RX = TX
    TX = RX

İlk denememi USB-TTL dönüştürücüsüne bu bağlantıları yaparak çalıştırdım.

1. sorum = PC ye bağlayıp terminalden bağlantıyı sağladığımda AT komutlarının cevaplarını aldım. İnternet bağlantısını da gerçekleştirdim. Sonrasında yaklaşık 5-6 saat hiç dokunmadım sadece gözlemledim ve WIFI GOT IP dedikten sonra kendini resetliyor READY dedikten sonra tekrar WIFI CONNECTED diyor. Sonra yine WIFI GOT IP diyor. Bu işlemi sürekli tekrarlıyor. Bu bir kopma mı ? yoksa konfigürasyondan kaynaklanan bir hatam mı var ? Yoksa ESP kararlı olarak çalışmıyor mu ? yer yer kopma sorunu oluyor mu?

2. Sorum = Bağlantımı yapıp çalıştırdıktan sonra bazen de WIFI GOT IP dedikten sonra WIFI DISCONNECT sonra tekrar WIFI CONNECTED deyip sonrasında DHCP timeout diyor sonra tekrardan DISCONNECTED oluyor. Sonra bağlanıp resetliyor ve READY diyor. Bunu neden yapıyor ?

3. sorum = 2. denememi Arduino da yaptım. IO0'ı usb-ttl dönüştürücüde gnd'ye bağlarken, arduino'da 3.3V'a bağlamadan ya da boşta bırakmadan ilk anda bağlantıyı sağlayamadım. (olması gereken de bu değil mi çünkü datasheette programlamak için gnd'ye bağla diyor ben sadece bağlanıyorum). Usb-ttl'de gnd'ye bağlamadan çalışmadı. Buradaki çelişkiye anlam veremedim.

Teşekkür ederim herkese iyi çalışmalar.
  • kopmaları bağlandığı rooterdan da izleyin sadece wifi AP ye bağlanıp bekliyormusunuz yoksa bir siteye bağlanıp devamlı bir kontrol mu ediyorsunuz. kopmalar kendisinden de kaynaklanabilir bağlı oldugu rooter dan da kaynaklanır yada bir siteye bağlıysa internet kesintisi veya sitedeni timeout lardan da kaynaklanabilir. onemli olan hızlı bağlantı kurup koruyabildiği kadar koruyabilmesi. beslemesinide kontrol edin tx anında 320ma kadar çekiyor stabil guclu bir kaynak olsun.
  • Merhaba hocam,
    Su anda sadece bir wifi ye baglanip izliyorum. Arduinoya bagli bir sensorden alinan verileri dinamik olarak internetten izlemeye calisiyorum. Ilk olarak bir potun degerini internette esp'nin ip adresini girip okuyabiliyorum. Ama dinamik olarak yapmam icin arastirmama gore php ile yapmam gerekiyor. Yani resetleme olayini su anlik seri porttan gozlemleyebiliyorum. Internet kesintisinden kaynaklanmiyor. Beslemesini arduino'nun 3.3V'undan yapiyorum. O yuzden yapiyor olabilir ? Tesekkur ederim hocam cevabiniz icin. Yine bir gelisme olursa bildiririm buradan.
  • arduıno 3.3v olmaz harici bir 5v kaynaktan 3.3v a düşür oyle kullan.
  • Tamam hocam deneyecegim. Tesekkur ederim.
  • Merhaba hocam,
    Şu anda dediğiniz şekilde harici kaynaktan besledim. İlk bağlantı anında 200mA çektiğini gözlemledim. Boşta iken 20-70mA civarında değişiyor. Tabi bağlantıyı telefonumun hotspot olarak internetine bağladım ve yakınındaydı. Mesafe arttıkça çekeceği akımın artacağını düşünüyorum doğru mu ?

Bir de datasheette deep sleep modda 20uA çekeceğini söylemiş ama deep sleep modda nasıl çalıştıracağımı bilemedim ?

Teşekkür ederim.
  • sleep modları ben de bılmıyorum. tx anında her turlu yuksek akım çeker. 350mA kadar yolu var.
  • Anladim hocam tesekkur ederim.
  • Herkese tekrar merhaba,

ESP'nin bağlantısını yaptıktan sonra çalışırken kendi kendine bağlantısının kopması durumunda tekrardan otomatik olarak bağlantının gerçekleşmesi için yazılımsal veya donanımsal olarak ne yapılabilir? veya şu komuttur diye bir komut var mıdır ?

Bununla ilgili araştırmalarımda watchdog timer çıktı karşıma. Arduino ile esp içindeki firmware'i değiştirsem -watchdog timer'ı açarak- daha stabil olur mu ? veya ESP nin kendi programıylamı firmware değiştirmeliyim ? Sonuç olarak ESP'yi kararlı hale getirmek istiyorum.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

• watchdog kurabılırsın

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.