Servo motor kullanımı, yüksek akım mı problem acaba?
  • Merhaba,

Arduino ve elektronik konuları ile ilgili tecrübe kazanıyorum. İlk adımlar hep zor olur, bu yüzden basit konularda takılıyorum. Yardımlarınızı rica eder teşekkür ederim.

Yeni aldığım Powerhd 1160A' ı harici enerji kaynağı ile kullanmaya çalışırken hep problem ile karşılaştım. Kimisinde sanırım voltaj yetersiz geldi, fevri hızlarda hareket etti motor. Yani hızlı hareket etti, sonra durdu. Kimisinde sola döndü, sonra sağa bir müddet dönmedi. Kimisinde olduğu yerde sesler çıkardı ama hareket olmadı. Bunların hepsinin voltaj ve akımdan kaynaklı olduğunu düşündüm. Öncelikle bu düşüncem doğru mu sormak isterim.

Sonrasında 6V bir voltaj düzenleyici kart aldım ve bunu 12V 2A olan bir adaptör ile besledim. Yani giriş 12V çıkış 6V olarak ayarladım. Artık oldu herhalde derken baktım Servo motor' da hiç bir tepki ve en ufak bir ses yok. Acaba Servo' yu mu bozdum diye içini açtım. Multimetre ile girişinde ki voltajı 6V olarak ölçtüm. Servo' nun içinde bir adet DC motor vardı. Onunda bacaklarında ki voltaja bakayım dedim ve 0V ölçtüm. O sırada yanlış bir yere mi dokundum bilmiyorum, hafif bir duman çıktı lambadan cin çıkar misali. Sonuç olarak nerede hata yaptım sormak isterim. Acaba adaptör çıkışında 2A yazıyordu, bu akım servoya ulaştı ve servoyu mu bozdu?

Şimdiden teşekkürler.
  • Merhabalar hocam , devre istediği kadar akımı kendisi çeker.
    Yani diyelim devrenin ihtiyacı 5V /2A olsun , sizin kaynağınız ise 5v/10Amper olsun , bu bir sorun teşkil etmez.Devre ihtiyacı kadarını çeker , yüksek amper bozmaz yani sizin senaryoda olduğu gibi.
    Ancak duman çıktı yazmışsınız , şayet duman çıktıysa servo motorun içerisinde ki sürücü kartında bir takım elemanlar zarar görmüş olabilir.
  • Teşekkürler Hocam. Takıldığım bir sorum daha olacak.

Lise bilgimle elektrik V=IR (AkımxDirenç) idi. Acaba "devre ihtiyacı kadar akım çeker" kısmını servo motorun içerisinde ki sürücü mü sağlıyor? Açıkçası benim yaptığım devrede pek maharet yok :)

Bunu şu sonuca varmak doğru olur mu diye soruyorum: eğer elektrik devreleri konusunda voltaj/akım vb. değerleri tasarlayacak bilgiye sahip değilsek, doğrusu sürücü vb. modüller ile güvenilir bir devre hazırlamaktır, çünkü modüller voltaj veya akım değişikliklerine karşı tolerans gösterirler. Doğru mu?

Şimdiden Teşekkürler.
  • dostum merhaba,
    öncelikle servo motoru hangi yazılımla daha doğrusu programla kontrol etmeye çalıştınız.
    arduino 5 v çıkış verir max. fakat bu voltaş bahsi geçen servo için yeterlidir. bağlantılarınızdan eminseniz. programsal bir sıkıntınız olması muhtemeldir. bir diğer nokta eğer harici enerji ile servo yu besliyorsanız,arduino gnd ile harici voltaj kaynağının gnd sini koprulemeniz gerekir.

elektrikte ve elektronikte mevcut devre elemanları ihtiyaç duydukları gücü ana beslemeden çekerler,lakin bununda belli bir adabı vardır haliyle seri devre parale devre akım dağlımlarını iyi hesaplamanız gerekmektedir,yani kirşof akımlar kanunu.bu yüzden modülleri veya devre elemanlarını besleme hattına seri değil paralel bağlamanız önem arzetmektedir. bunlar tamamen elektroteknik başlangıç konularıdır. devrim Çamoğlu nun hobi elektronik kitabını incelemenizi tavsiye ederim. size yardımcı olacak bir kitaptır. arduino kullanımınıda içermektedir.
  • Merhaba.
    Bağlantılar tamamdır. Hatta daha ucuza aldığım servo güzel çalıştı ama teknik veri sayfasına göre torku düşük. Kirşof' u rahmetle anıyorum. Dediğiniz kitabı okuyacağım.
    Problemimi şu videoda daha iyi anlatabilmişimdir umarım. Servo anormal hareketler yapıyor. Video' da voltaj (5v), akım ölçer, kod ve servonun garip halleri yer alıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.
  • Servoları iyice anlamak amacıyla öncelikle videoya göz atmanıza tavsiye ederim.
  • Evet hocam. Servo için çekilen bu video oldukça gelişmiş. Yalnız ben problemimin elektriksel olduğunu düşünüyorum. Çünkü Arduino üzerinden 5V verdiğimde servo' nun hareketleri düzgün çalışıyor. Harici güç kaynağı kullandığımda problem yaşıyorum.
    Videoyu izlenme sayısı artmamış olduğundan videoyu izlemeden yorum yazdığınızı düşündüm. Olur da birisi bu yazıları okuyan olursa ileride, yanlış yola sapmasın diye bunu belirtmek isterim. İlginize ve bilginize teşekkür ederim.
  • merhaba. çalıştı şimdi. yaptığım değişiklik breadboard' da kabloları farklı yerlere taktım. + ve - yazan paralel çizgilerde değil artık herhangi bir ucu.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.