Vodafone usb modem ile arduinoyu internete bağlamak
  • http://mbed.org/cookbook/VodafoneUSBModem

mbed mikrodenetleyici ile yapılmış bir proje var. Bütün detaylarını paylaşmışlar.

Bunu arduino ile yapamaz mıyız?

Türkiye'de malum imei numarası kaydı hem çok zor hem de ücretli. ( 2 yılda 1 defa, 30 gün içinde yurt dışına çıkmış olmak, 100 tl vergi, 5-10 lira gsm şirketine vermek gerekiyor )

Arduino Türkiye olarak ucuz yöntemlerle GSM/GPRS shield gereksinimini karşılmamz lazım. Bu konuda herkes bildiğini paylaşırsa Arduino camiası olarak herkes çok memnun olacak.

Şimdiden herkese teşekkürler...
  • mbed'de hem USB host hem de ethernet özelliği var. Bu ikisi aynı anda olmasından dolayı onda mümkün oluyor.

Arduino ile çalışabilmesi için USB Host Shield takmak gerekiyor. O şekilde mümkün. Tabii ki yazılım kısmına hiç girmiyorum.
  • Peki arduinoya usb host shield ve ethernet shield takıp yazılımını geliştiremez miyiz?
    Mbed ve arduibonun yazılımları kısmen birbirine benziyor, bir şekilde dönüştüremez miyiz?

Yurt dışında gsm shield ler daha yaygın sanırsam ama Türkiye'de hem pahalı hem de yurtdışından getirtemiyoruz. Galiba bu yüzden Arduino'da bu tip projeler yaygın değil, herkes kolay oan gsm shieldi tercih ediyor.

Bizim bir şekilde bunu yapmamız lazım
  • Yapılabilir tabii ki. Kolay olan dururken aynı işi yapacak zor olan neden tercih edilsin ama?

Benim uzun zamandır üretime sokmayı planladığım bir GSM Shield projem var ama satılacağını bilmeden adetli üretmek masraflı, az sayıda üretmek de pahalı.

Sponsor bulabilirsem belki 20-30 adet ürettiririm. Türkiye'de yapılan bir tane daha GSM Shield görmüştüm bir yerlerde, arasan bulursun belki.
  • 20-30 adet üretince fiyat kabaca ne olur? Uygun olursa 20-30 tane müşteri rahat bulabilirsiniz bence
  • bence bu mantıkla yapılabilir. hemde basitçe yapılabilir. sonuçta modem tek başına int bağlanma yetine sahip, arduino bir usb adaptör ile bağlanırsa yazılım ile iş görülebilir.
  • Bu konuda bilgisi olanlar paylaşırlarsa belki birlikte birşeyler yapabiliriz
  • Bilgi paylaşımı yapıldı Emre, sıra deneme kısmında :) Bu işler deneme yanılma tekrar deneme tekrar yanılmayla yapılıyor. Kimse gelip de şu şu malzemelerle ve şu kütüphanelerle şu kodu yükleyerek yapabilirsin demez. Sen USB host shield al bir tane, buradan yardımcı olmaya çalışırız.
  • Taman sipariş veriyorum bir tane
  • sipariş verdiğin link atarmısın ?
  • dx.com dan usb host shield ve ethernet shield seçip alacağım, sipariş vermedim şuan.
  • Emre bey aldınız mı? projeye başlıyor musunuz?
  • Erhernet shiel siparişi verdim, usb shield siparişi vermedim hala. Aslında şüphelerim var bu konuyla ilgili, çok sağlam desteğe ihtiyacım var. Yeterli desteği alır da yapabilirsem kapsamlı bir paylaşım yaparım burada
  • valla ben acemiyim dostum belki ahmet bey yardım edebilir..
  • Şu an ihtiyacım olan her şeyi satın aldım. Yardımlarınızı bekliyorum. Bu projeyi yaparsak ayrıntılı bir tanıtım hazırlayacağım, bu sayede belki birilerine faydamız dokunabilir.

Elimdeki malzemeler:

1. Arduino Uno R3
    2. Ethernet Shield
    3. USB Host Shield
    4. Vodafone K3770 Vodem ( 3G Modem ) ve Vodafone Sim Kart
  • Merhaba Emre,

İstanbul'daysan Hackerspace'de(http://istanbulhs.org) birlikte yapabiliriz.
  • Ankaradayım. Buradan yönlendirirseniz birlikte ortaya birşeyler koyabiliriz
  • Nereden başlamalıyız?
  • Şu an etherneti hiç karıştırmadan USB Host Shield ile deneyelim. Modemi shielda takıp erişmeye çalışır mısın? Mesela serialdan rastgele veri gönderdiğinde modemin ışığına değişiklik oluyor mu gibi? Firmware'sine erişmek lazım. Sendeki modemin üreticisi ve modeli ne? Huavei olabilir mi?
  • Modemin markası huawei. K3770 Vodem. Usb host shieldimin markası keyes. Link :
    http://www.aliexpress.com/snapshot/210233230.html
  • her modemi kullanamıyoruz, modemlerin driveri olması lazım arduino tarafında. usb shield sadece iletişimi sağlıyor modemin kullandığı tcp/ip stack uno tarafında yazılması gerekiyor.
  • O mıdemi seçmemin amacı mbed mikro denetleyici ile bir projede kullanılmış olması. Driverı nerden bulucam Arduino ile iletişimi nasıl sağlayacağım?
  • mbed başka arduino başka. arm işlemcinin mimarisi ile atmel çok farklıdır. arduinoya bir usb host shield bağlasanız bile komple tcp/ip protokolünü de arduino içine sığdırıp usb üzerinden konuşturmanız lazım. önce mbed bir bordda tecrübe kazanıp daha sonra bunu hafıza yeterse arduinoya taşımayı deneyin
  • Ben hayrına böyle bir çalışma yapmak istemiştim ama sanırım dediğiniz gibi çok fazla çalışmak lazım
  • belli bir sorunu çözmeye yönelik projeler geliştirirseniz hem bir sorunu çözmüş olursunuz hemde yeni konuları öğrenerek kendinizi geliştirmiş olursunuz. temel konularda çalışmalar bitmeden gelişmiş projelere girişince bıkkınlık oluyor işten soğuyor insan bir süre sonra. burada amaç neydi usb modem mi kullanmak, internete bağlı bir cihaz mı geliştirmek, tcp/ip mi öğrenmek? arduinoyu internete bağlamak için çok daha kolay ve ucuz yöntemler modüller var onları da araştırın. gprs modem ve wifi modül shield tasarımlarımız yolda ancak bunları yazdan önce çıkaramayız. Türkiyedeki insanların bütçesine uygun çıkarabilirmiyiz satılır mı belirsiz konular.
  • Belki bir fikir verebilir diye aşağıdaki internet adresini paylaşmak istedim:

http://www.gsl.com.tr/tr/urun/933/Buyuk-olcekli-Uygulamalar-icin-ideal-3G-Uzaktan-Denetim-cozumu
  • Helisis Elektroniğin imal ettiği bir kart var. Yerli imalat IMEI numarası kayıtlıdır.
    http://www.pcbprotos.com/tr/kablosuz/221-gsm-gprs-gelitirme-karti.html
  • Bu kart çok pahalı konunun amacı zaten fiyatı düşürmek

Ayrıca bende helisis in kartını kullanıyorum
  • usb modem yerine Vodafone Wifi Vodem kullanıp, usb sheild yerinede esp8266-01 kullansan, sanki işin daha kolay olur.
  • Linux sürücülü bir 3G modem + Yun Shield ( ~30 $) ile olabilir bu proje sanırım.
  • vodafone usb 3g modemler çeşit çeşit oluyor çoğunun markası huwei, driveri ise linux için bayağı bir arayıp sorup ve o işletim sistemi için compile edilmiş bir repodan bin dosya bulması çok zor. linux da jenerik bir usb driver yok ne yazıkki ben rasbery pi ile bile hem usb modem hem wihi için bayağı tırmalamıştım en son bi oldu bi olmadı. hiç uğraşma binary seviyede bağlandıktan sonra bunun üstüne bir de tcp ip driver yazmak gerekecek. yapılan çaba arduino basitliğini çok aşıyor.
  • Şimdi modelini hatırlyamadım ama linux sürücülü bir 3G modemi var. Android tablete taktığımda otomatik tanımıştı hatta. Yun Shield' de sanırım Yun'a yüklenen linux yükleniyor. 400 mhz' ilemciyle shield kaldırır mı bilemiyorum. Linux'ler benim bildiğim TCP-IP protolü library ise ile gelir. Benim bildiğim donanımların driver'ı olur protokollerin değil.Önemili olan donanım sürücüsünün olması.E160E'lerin varmış örneğin.
    Ben bir Yun Shield sipariş verip denemek istiyorum.Ubuntu ve Adroid'den Linu deneyimim var.
    Ama GSM Shield IMEI'ni yazma gibi başka pratik bir yolda olabilir.; Benim Klon Note 3 son derece kafiyeli bir IMEI'ne sahip olmasına rağmen heerhangi bir operatör uyarısı gelmedi:)
  • linux compile edilmiş binary ile çalışıyor herhangi bir donanım driver tanımlı değilse o driverın c source kodunu işletim sistemine uygun yapıda compile edip içine atmak gerekiyor yun için driveri yun sistemde compile edip çalışır hale getırmek lazım. hangi firma kim verir source kodu al compile et diye linuxda. jenerik şeylerde bir takım işler yapmaya çalışanlar varda olmuyor çoğu zaman.
  • Linux sürücünün derlenmiş hali USB modemle gelmişti benim modemde. Linuxde denemedim. Her zaman source'dan derlemek gerekmeyebilir. Şurda Huawei, ZTE ve Sierra Wireless modemleri Yun'a kurmak için bir döküman var.
    Connect Arduino Yun to 3g 4g Mobile Networks

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.