Mpu6050 derecelerde sapmalar
  • Hayırlı günler mpu6050 ile eğim açısı alıyorum ve bunu bulanık mantık üyelik fonksiyonlarına gönderiyorum motor sürücüsüne motorlardan bir tanesi bağladığım anda eğim değerlerimde 3 5 bazen daha fazla sapmalar alıyorum bu sapmalar 9v pil ile oluyor 12v adaptör bağladığımda 15 derece bazen daha fazla sapmalar yaşıyorum motorları bağlamazsam eğer eğim değerlerinde 1 derecelik sapma oluyor motorları bağladığımda sarsıntıdan sanıyordum ancak o sapmalar için biraz fazla sallanması lazım ben kocaelinde oturuyprum karabükte okuyorum evde yaptım projemi evde böyle bir sorun yoktu okula geldim burda tekrardan bağladım böyle bi hata oluştu bağladığım enerji arttıkça sapma artıyor motor sürücüsünü pil yada adaptör besliyorum arduino ise bilgisayara usb ile bağlı motor sürücüsüne enerjiyi kesince sapma olmuyor 1 derece oluyor en fazla sorun nedir ?
  • bu kadar karışık besleme kaynağı ıyı değil kalıteli ve guclu kaynaklarla besleyin gerekirse besle voltajlarına 470..1000uf lık kondansatorlerle fıltre etmeye çalışın ayrıca 100nf lık seramık kondansatıorlerlede beslemeri filtreleyin. mpu6050 motordan emc yansıması da alıyor olabilir gerekirse moduku metal kutu ıcıne koyun ve gnd ye bağlayın. kabloları derli toplı skısa tutun motordan uzak dursun.
  • 9v lipo pil kullanıyorum 700mA ve pili motor sürücüsüne bağladım sürücüden 5v çıkış ile arduino yu besliyorum mpu6050 araç gövdesinin tam ucunda sarhoş tekerin üstüne konumlandırdım sensörün kaploları yaklaşık 15 cm mpu6050 motorlardan 10cm kadar uzat bu kriterler yeterli midir arduino ya yeni başladığım için acemiyim dediğiniz kondansatörleri tüm beslemelere mi kullanmalıyım projemde ?
  • şöyle düşün motor sürücünün beslemesinin bir ucu motora gidiyor ya bu nokta aynı zamanda motor üstünden motor besleme kablosundan gerisin geriye motorun çalışırken oluşturacağı parazit emc akımlarını da alıyor ve bunu arduınoya ıletıyor diye düşün. 9v pil çıkışını arduınonun adaptor girişen verıp duruma bir bak bakalım fark olacakmı. motor sürücünün 5v çıkışını arduınoya baglamadan dene yani oradan arduınoya doğru gelecek parazitleri engellemiş olacakmıyız ona bakalım

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.