İKİ ROLEYİ AYNI ANDA 3 SANIYE BOYUNCA ÇALIŞTIRMA YARDIM !!!!!!!
  • Merhaba arkadaşlar,

iki rolem var bunları aynı anda 3 saniye boyunca çalıştırmak istiyorum fakat ilk önce birisi 3 saniye daha sonra diğeri 3 saniye çalışıyor.Aynı anda çalıştırma kodu nedir
    Yada atıyorum 13 çıkışı 2 roleyede bağlasam sıkıntı olurmu ?

String readString = "";
    #define oktay8 13 // 13. kapıya bağlı olan ledi kontrol edeceğiz. ledi tanımladık
    #define oktay9 12 // 12. kapıya bağlı olan ledi kontrol edeceğiz. ledi

void setup() {
    pinMode(oktay8, OUTPUT);
    pinMode(oktay8, OUTPUT);
    digitalWrite(oktay9, HIGH); //
    digitalWrite(oktay9, HIGH); //
    Serial.begin(9600); //Bluetooth modülümüz ile 9600 bandında haberleşeceğiz

void loop() {
    while (Serial.available()) { // gelen komutu alıyoruz
    char c = (char)Serial.read();
    readString += c;
    }

if (readString.length() > 0) { // komut var ise

if (readString == "led yak") { // gelen komut kontrolüne göre işlem yaptırıyoruz
    digitalWrite(oktay8, LOW);
    delay 3000;
    digitalWrite(oktay8, HİGH);

}

if (readString == "led yak") { // gelen komut kontrolüne göre işlem yaptırıyoruz
    digitalWrite(oktay9, LOW);
    delay 3000;
    digitalWrite(oktay9, HİGH);

}

readString = ""; //gelen mesajı sıfırlıyoruz
    }

delay(100);
    }

• Yapacagin is basit ama "if (readString == "led yak"|| readString " ifadesinde ne demek istedin onu pek anlayamadım.
  • Bazı ön bilgiler verelim herkese lazım olur.

Şart değilse String objesi kullanmayın, hem hafızayı çok şişirir hem de yavaştır.
    Komutları string yerine sayı olarak gönderip alabilirsiniz. Hem sizin için hem arduino için çok rahat olur. 1 byte sayı ile 256 farklı komutu yerine getirebilirsiniz. Aşağıdaki kod komut olarak 1 alırsa ledleri yakar, 2 alırsa söndürür. Kodu kendi ihtiyacınıza göre şekillendirebilirsiniz.

#define LED_YAK 1
    #define LED_SONDUR 2

void loop() {
    while (!Serial.available()); // komut gelene kadar bekle
    byte komut = Serial.read();

if (komut == LED_YAK) { // gelen komut kontrolüne göre işlem yaptırıyoruz
    }

if (komut == LED_SONDUR) { // gelen komut kontrolüne göre işlem yaptırıyoruz
    digitalWrite(oktay8, HIGH);
    digitalWrite(oktay9, HIGH);
    }

}
  • bsenguler

Kardeşim onu silmeyi unutmuşum ikinci bir seçenek için sesli komut istedim atıyorum led yak dediğimde yanmazasa ledi yak diyince yansın gibi ama 3 saniye boyunca nasıl ıkı roleyıde aynı anda çalıstıracağım onu yazmadılar

• amenofis

Kardeşim teşekkür ederim verdiğin bilgiler için fakat 2 roleyide 3 saniye aynı anda çalıştırma olayı nasıl olacak kodu nasıl yapacağım
  • delay(3000); ekle if lerin içine
  • bsenguler

kardesim yukarida ekledim saten ama iki role ayni anda calismiyor ilk once biri 3000 saniye daha sonra digeri calisiyo
  • Arkadaşım kodlama bilmeyebilirsin ama biraz mantık yürütebilirsin.

delay (3000);
    Burada diyor ki önce bir ledi yak, sonra bekle ve diğer ledi yak.

Peki şöyle yapsak?
    delay (3000);
    digitalWrite(oktay8, HIGH);
    digitalWrite(oktay9, HIGH);
  • amenofis

harbiden haklısın kardesim ben bunu neden düsunemedim ya 1 hafta oldu arduinoya badlayali oyle seyler yaptimki video falan izleyerek inanamazsin arabanin her yerini sesli komut ile calistirabiliyorum uzaktan cistrip stop etme far acma kapilari bagaji acma simdi camlarida acacag soyledigin kodlari da yapinca islem tamamdir
  • Peki kardesim atiyorim 13 pinden cikip rolenin 1 2 girisine coklayip baglasam arduino ya zarar verirmi ?
  • iki arduinoyu birleştir oluyor Tx-RX uçlarini bağla
  • Pinler 5 volt çıkış verir dostum. Pine 5 fazla akım uygularsan ard zarar görür. 12 v role yerine 5v role kullan.
  • pin başına çekılebilecek akım 5-10ma geçmeyin

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.