UZMANLIK SORUSU BİLEN YAZSIN LUTFEN
  • Arkadaşlar arduino uno nun atıyorum herhangi bir pininden çıkıp sonra iki kablolu hale dönüştürüp iki roleye tetik versem arduino ya zararı olurmu çıkışlar falan yanarmı yani tek komutla iki roleyi aynı anda çalıştırmak istiyorum amacım arduino nun pinlerini bosa cikarmak

13 pin çıkış kabloyu Y seklinde birleştirip

rolenin 1 ve 2 giriş
  • iki roleye ne gerek var. rolenin çıkışını ikiye böl gitsin.
  • Fatihaslamaci

Kardeşim toplamda 4 kablo var.

Artı
    Eksi
    Tetik 1
    Tetik 2

Artı ve T1 birbirine değmesi lazım
    Eksi ve T2 de birbirine değdiğinde

Arabanın camları yukarı kalkıyor

Artı ve T2 birbirine değmesi lazım
    Eksi ve T1 de birbirine değdiğinde

Arabanın camları aşağı iniyor.

Tek role ile yapılabilecek birşey değil.

Atıyorum 13 pinden çıkış alıp roledeki in1 in 2 ye bağlarsam Y şeklinde bir kablo yapıp çalışıyor arduino dan ayrı çıkış aldığımda da çalışıyor fakat arduino nun çıkış pinleri lazım bana onun için tek pinden 2 roleyi çalıştırmam lazım bu şekilde bağlarsam arduino ya zararı olurmu arkadaşlar sadece bunu öğrenmek istiyorum
  • Arkadaşın dediği gibi eğer tek röle 2 yükü birden çalıştırmaya yetiyorsa en mantıklısı tek röle. Olmuyorsa rölelerin tetikleme akımlarını bilmen lazım. Arduino tek pinden 25 ma akım verebilir en fazla. 2 rölenin toplamı bu sınırın altındaysa olur.
  • Kardeşim tek roleyi nasıl bağlayacağım yapmayın gözünüzü seveyim açıklamalı bir şekilde yazdım yukarı tek role bağlanırsa şase olur kablolar yanar.

Eksi ile T1 rolenin 2inci ve 3 üncü pinlerine bağlanacak
    Artı ve T2 diğerrolenin 2nci ve 3üncü pinlerine bağlanacak
  • 13 nolu pini in1 ve in2 ye aynı anda göndermek istiyorsun. Anlaşılan Röle kartı kullanıyorsun... ki bu kartlar transistör ile röleyi sürmektedir.. Böyle ise herbir röle için arduino çıkış pininden cüzi miktarda akım çekmektedir. 1, 2 hatta 3 röleyi bile aynı anda aynı pinden sürebilirsin. Sıkıntı olamayacaktır..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.