HC-SR04 Mesafe Ölçme Sorunu
  • Evet bu sensörü doğru bi şekilde bağlamama rağmen ve 3-4 tane sensör denememe rağmen tam olarak ölçemiyor.
    Arduino hakkında az bilgim var fakat mesafe tam doğru ölçemiyor. bazen 0 oluyor 100cm den 60 cm e düşüp geri yükseliyor vb. Bazen ise 0 oluyor. Ardiuno nun kendi programını am olarak bilmediğim için mblock üzerinden yapıyorum.
    Ama bunu Ardiuno üzerinden yaptığımda da aynı hatayı alıyorum. Bunu engellemek için yazmam gereken kodu veya tam olarak nerde hata yaptığımı söyleyebilir misiniz ?
  • Yazdığınız kod nedir , ya da mblock 'un çıktı verdiği kod parçasını paylaşabilir misiniz ?
  • şuan kendi bilgisayarımda olmadığım için tam kodu yazamıyorum kusura bakmayın. mBlock da bir değişken oluşturuyorum. Bu değişkene sensörün verdiği çıktıyı tanımlıyorum. Bu şekilde takip ediyorum. Fakat bazen 0 gösteriyor buda yaptığım herhangi bir devrede hata olmasını sağlıyor.
  • HC-SR04 çok dandik bi sensör onun yerine jsn-sr04t kullan kodlamaya gelince swich case kullan if else kullanma, arduino ile yaz mblock la zor olur
  • maddi durumum kısıtlı bu tam olarak sorunumu çözebilir mi ?
  • bildiğiniz ucuz olan fakat sorun yaşamayacağım sensör varmı ?
  • O sensör gayet iyidir. Arızalı değilse sorun koddadır kesin.

• arduino nun programından yaptığım zaman mesafeyi göstermiyor. ??????????? olarak yazıyor port ekranında
  • Baudrate ayarı yaptınız mı?
    Kodlamada Serial.begin(115200); yazıp seri monitörü farklı baudrate ile açmış olduğunuzda da bu sorun yaşanabilir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.