HC 06 ISIM ŞİFRE DEĞİŞTİRME
  • Selam arkadaşlar sürekli hc05 bluetooth kullanıyordum.Alışveriş yaptığım mağazada hc05 bitmiş hc06 aldım ama bunda buton yok.Aşağıda belirtmiş olduğum gibi kabloları bağlıyorum serial monitörden AT komutları olmuyor elimde 2 tane hc06 var nasıl isim ve şifre değiştireceğim yardımcı olabilirmisiniz ?

Arduino 5v tx rx 3v
    Bluetooth vcc tx rx 34 pin

HC 05 için aşağıdaki işlemleri yapıyordum hiç sorun yaşamadım.Butona basılı tutarken arduino ya enerji veriyordum ve aşağıdaki kodları yüklüyordum sorunum çözülüyodu

--------------------------------------------------------
    #include < SoftwareSerial.h >

SoftwareSerial mySerial(10, 11); // TX, RX
    String isim = "deneme";
    int sifre = 1122;
    String uart = "9600,0,0";

void setup() {
    Serial.begin(9600);
    Serial.println("HC-05 Modul Ayarlaniyor...");
    Serial.println("Lutfen 5 sn icinde HC-05 modulun uzerindeki butona basili tutarak baglanti yapiniz.");
    mySerial.begin(38400);
    delay(5000);
    mySerial.print("AT+NAME=");
    mySerial.println(isim);
    Serial.print("Isim ayarlandi: ");
    Serial.println(isim);
    delay(1000);
    mySerial.print("AT+PSWD=");
    mySerial.println(sifre);
    Serial.print("Sifre ayarlandi: ");

Serial.println(sifre);
    delay(1000);
    mySerial.print("AT+UART=");
    mySerial.println(uart);
    Serial.print("Baud rate ayarlandi: ");
    Serial.println(uart);
    delay(2000);
    Serial.println("Islem tamamlandi.");
    }

void loop()

{

}

• Rx Tx Pinlerini dijital pin 10 ve 11 bağlıyoruz, VCC yi 5 volt ve GND yide GND ye bağlıyoruz
    HC06 fabrikasyon şifresi 1234 tür.
  • #include SoftwareSerial mySerial(10, 11); // RX, TX Arduino bağlantı pinleri

void setup()
    {
    mySerial.begin(9600);
    delay(1000);
    mySerial.print(“AT”);
    delay(1000);
    mySerial.print(“AT+VERSION”);
    delay(1000);
    mySerial.print(“AT+PIN1234”); // Burası şifreyi değiştirdiğimiz kısım
    //delay(1000);
    mySerial.print(“AT+NAMEumut”); // Burası cihaza isim verdiğimiz kısım
    delay(1000);
    }

void loop()
    {
    if (mySerial.available())
    Serial.write(mySerial.read());
    if (Serial.available())
    mySerial.write(Serial.read());
    }
  • Serial ekranda boud değerini 9600 sec. Yanindaki ayarı da en alttaki.Nr ve Br mi öyle bisi. Sec. At at ok gelir. İnşallah. :D
  • hadı bakalım deneim görelim :)
  • olmuyor malesef değiştiremiyorum
  • Yardım edecek kimse yokmu
  • Simdi hatirladim. Düğme yoksa hc6 nin key bacağına 5v ver. Öyle moda giriyordu.
  • Bide hc-05 hem alici hem verici olarak çalışabiliyor hc-06 sadece alici olarak çalışıyor. Verici dediğim efendi master. Alici slave köle. :)
  • yani ben simdi 34 pinede 5 v verdigimde olacak yani :)
  • Malesef olmuyor baska bilen yokmu aramızda
  • Ya Arduino değil. Blue modülün linkine 5v ver. Key yazan pine. Ozaman ayar moduna geçer. Arduino pimlerinden birine high yap. O pini bluetooth üzerindeki key pine gir.
  • HC-06 da AT komutlarını göndermek için bişey yapmana gerek yok. Bluetooth bağlı değilken göndereceksin. Komutun sonunda herhangi bir sonlandırma karakteri olmayacak. Bunun için serial monitörde "no line ending" seçmen lazım.

AT+PIN1234 komutu şifreyi 1234 yapar. Yine söylüyorum. Hiçbir sonlandırma karakteri olmayacak ve komut tek seferde (1 saniye içinde) gidecek. Aksi halde çalışmaz.
  • Way arkadaş hC05 takla attırıyodum HC06 da hiç birşey yapamıyorum isim şifre değişmiyor.Bana kodlarla birlikte tarif edebilirmisiniz beynim yandı video izlemekten ama yapamadım iki tane hc 06 aldım elimde patlayacak isim şifre değiştiremezsem bi işime yaramaz
  • Yok arkadaşlar olmuyor.Sizlerden gelen cevapları bekliyorum
  • Kod yazmana gerek yok. Elinde usb-ttl dönüştürücü yok mu? Varsa onu direkt hc-06'ya bağla. Yoksa arduinoyu resete al, tx-rx pinlerini hc-06 rx-tx pinlerine direnç ile bağla. Arduino IDE üzerinden serial monitor aç. "Aşağıda 9600 baud ve "no line ending" seç. Yukarıdaki kutucuğa AT yazıp gönder. OK yanıtı gelecek. AT+PINxxxx yaz şifre değişmiş olacak. İsmi de aynı şekilde değiştirirsin.
  • anladım kardeşim direnç yok elimde o yüzdenmi erişim sağlayamıyorum demekki bende aynı şeyleri yapıyordum çünkü
  • usb-ttl dönüştürücü YOK ayrıca dirençde yok kaçlık direnç olması lazım ?Direnç olmadan isim şifre değiştirmenin imkanı yokmu ?
  • Direnç şart değil, uart dönüştürücüden gelen 5v module zarar vermesin diye bir önlem sadece. Ben elimdeki hc-06 ile direnç olmadan bağladım çalıştı.

Eğer fabrika çıkışı baud ayarı 9600 değilse, ya da kaza ile değiştirdiysen iletişim sağlayamazsın. Her ihtimale karşı baud ayarlarını tek tek dene istersen.
  • çözdüm kardeşim dirençe gerek yok tx rx çapraz bağlantı yapıp at komutlarını gönderdim oldu

#include < SoftwareSerial.h> // Seri Haberleşme kütüphanesini ekledik
    SoftwareSerial BTSerial(10, 11); // RX, TX // BT için ayrıca bir Seri Haberleşme pini tanımladık
    void setup() {
    Serial.begin(9600);
    Serial.println("Enter AT commands:");
    BTSerial.begin(9600); //BT Seri haberleşmesini 9600 ile başlattık*
    }
    void loop()
    {
    if (BTSerial.available())
    Serial.write(BTSerial.read());
    if (Serial.available())
    BTSerial.write(Serial.read());
    }

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.