ardunio ile servo motor iki buton sağ ve sol aynı anda iki led kullanma
  • arduino ile bir servo motoru 90 derece sağa ve sola hareket etirmek istiyorum bunu iki buton ve iki led de kullanarak
  • Öncelikle bir buton alın ve buton ile led kontrolü yapmayı deneyin , ardından servoyu hareket ettirmeyi deneyin.Zaten IDE içerisinde ki örneklerde mevcut ,daha sonra bunları kombinlemeye çalışın .Yapamaz iseniz burada olacağız
  • malesef beceremedim mümkünse yardımcı olursanız çok iyi olur
  • Denediklerinizi paylaşır mısınız , onların üzerinden gidelim.
  • ben elektronikten anlamıyorum fakat yapmış olduğum bir hobim var model trenler bunu onlarda makas değiştirmede kullanacam
  • // Oscar’s Project
    //
    // There are 2 input buttons (turn left and right), when button is pressed, the servo turns and corresponding LED is lit up.
    #include

Servo myservo; // create servo object to control a servo
    // a maximum of eight servo objects can be created

int pos = 90; // variable to store the servo position
    const int maxDeg = 160;
    const int minDeg = 5;

const int leftPin = 3;
    const int rightPin = 2;

const int led1Pin = 6; // indicator
    const int led2Pin = 5; // indicator

const int outputPin = 9; // pwm function will be disabled on pin 9 and 10 if using servo

int leftPressed = 0;
    int rightPressed = 0;

void setup()
    {
    myservo.attach(outputPin); // attaches the servo on pin 9 to the servo object
    pinMode(leftPin, INPUT);
    pinMode(rightPin, INPUT);
    pinMode(led1Pin, OUTPUT);
    pinMode(led2Pin, OUTPUT);
    }

void loop()
    {
    leftPressed = digitalRead(leftPin);
    rightPressed = digitalRead(rightPin);

if(leftPressed){
    if(pos < maxDeg) pos += 3;
    myservo.write(pos); // tell servo to go to position in variable ‘pos’
    digitalWrite(led1Pin,HIGH);
    }
    else
    digitalWrite(led1Pin,LOW);

if(rightPressed){
    if(pos > minDeg) pos -= 3;
    digitalWrite(led2Pin,HIGH);
    }
    else
    digitalWrite(led2Pin,LOW);

delay(15); // waits 15ms for the servo to reach the position

}
  • bunda hata veriyor düzelirse benim işime yarar
  • ilgilenirseniz menmun olurum şimdiden teşekkürler
  • Ne hatası veriyor ?
  • #include burada hata veriyor
  • Arkadaşım , pazarda elmamı gösteriyorsun , kopyala yapıştır bir şey yapıyorsun orada include satırı çıkmamış zaten.
  • Muhtelemen orada Servo.h yazıyor orada hata vermemsi gerek zaten dahili olarak geliyor arduino içerisinde farklı bir şey yazıyor ise , no such file gibi hatalar veriyorsa o gerekli kütüphane dosyasını yüklemeniz gerekiyor.İsterseniz 20tl ye yaparım uygun mu?
  • yaparsanız menmun olurum yukardaki işlemleri okuduysanız ben onu yaptıracam söylediğim gibi ben elektronikten ve yazılımdan anlamıyorum
    hesap numaranızı verin göndereyim hemen
  • servo motor iki buton kullanacağım iki de led açı değerleri 90 derece sağa ve sola dönecek şekilde sağa döndüğü zaman bir led yanacak sola döndüğü zaman diğer led şimdiden teşekkürler yanılmıyorsam bu yazılımda açı değerleride girilmemiş sağa ve sola butonlara bastığım zaman hareket edecek
    telefon numaram 05326651369
  • 20tl mi :D
  • Piyasayı ben öldürüyorum , 2 paket sigara param.Bu kadar vizyonsuzum @okoman abi
  • Yukarıda ki yazılımı denediniz mi , butona basılma durumunda 3 derece 3 derece sağa sola götürecek sizi ,onu çalıştırın gerisini göndereyim.
  • Yazılımı denedim o tek tarafa hareket ediyor butonun birisine bastığim zaman harelet ediyor diğerinde duruyor ve 360 derece dönüyor benim istediğim bir butona bastığımda 90 derece dönecek diğer butona bastığimda da 90 derece tersine dönecek hangi butona basarsam o yönün led i yanacak
  • Yukarda ki kodda öyle bir şey olamaz , hatta sizin servonuzda yanlış zaten eğer 360 derece dönüyorsa.
  • Tower Pro mikro servo 9 g SG 90
  • Piyasada son zamanlarda onlar 360 derece olarak satılmayı başladı nedense, normalde 180derece onlar.Ancak bir yerden piyasaya hacklenmiş şekilde çıktı.O yüzden 180ni bulup yukarda ki kodu denediğinizde zaten rahatlıkla istediğiniz modifiyeyi yapabilirsiniz.
  • yukardaki kodu çalıştırdım sağ ve sola hareketi sağladım led lerde yanıyor fakat butonu bırakınca led sönüyor benim istediğim led diğer butona basınca sönecek ve diğer led yanık kacak yani hangi yönde ise o yönün ledi konumu değişene kadar yanık kalacak
  • void loop()
    {
    leftPressed = digitalRead(leftPin);
    rightPressed = digitalRead(rightPin);

if(leftPressed){
    if(pos < maxDeg) pos += 3;
    digitalWrite(led1Pin,HIGH);
    digitalWrite(led2Pin,LOW);
    }

if(rightPressed){
    if(pos > minDeg) pos -= 3;
    digitalWrite(led2Pin,HIGH);
    digitalWrite(led1Pin,LOW);
    }

delay(15); // waits 15ms for the servo to reach the position

}

loop içerisini böyle değiştirin.
  • çok teşekkür ederim olay çözülmüştür ben sözümdeyim yukardaki bahsetiğiniz şeye telefon numaram yazılı
  • bir sorum daha olacak bir ardunio ya kaçtane servo motor bağlayabilirim ayrı ayrı bu şekilde çaışacak benim ihtiyacım olan sayı 25 adet
  • kusura bakmayın ben 58 yaşındayım bu yaşta ancak bu işlerle uğraşıyorum zevkli bir hobi keşke 25 yaşında olsayıdımda daha çok uğraşsaydım
  • Çeşitli servo motor sürücüleri var , bunlar 16-12 kanala kadar servo motor sürmeye imkan sağlıyor sadece 2 pin kullanarak , i2c servo motor sürücü diye aratırsanız çıkabilir ,onun yerine arduino mega alarakta 25 servo bağlanabilir , tabi beslemelerini harici vererek.
    Ben para konusunu espri yapmak amacıyla söyledim , direkt hazırda verebilirdim ancak en azından bir tecrübe kazandınız , sizin açınızdan iyi olduğunu düşünüyorum.
  • çok teşekkür ederim gerçektende çok iyi oldu en azından bilgi edinmiş oldum benim şu anda elimde olan arduino mega bu konudada sizlerden yardım bekliyorum
  • Tabi hangi aşamadasınız şu an ?

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.