3D SCANNER ROTARY TABLE
  • Öncelikle tüm arkadaslara yapmakta oldukları çalışmalarda başarılar diliyorum. Arduino dünyasına yeni katılmış biri olarak servo motoru sürerken her tuşa basmamda 15° (15 derece) dönüş yapmasını ve bu dönüşün hangi eksende olduğunu ve kaç hangi derecede olduğunu belirten bi led ekranda görüntü almak istiyorum. Aynı zamanda tabla için bi sıfırlama noktası olmasını ve bu noktaya ait bir tuş atamak atamış olduğum bu tuşun servoyu sıfır noktasına getirmesini istiyorum. Proje i.in almış olduğum malzemeler: '' Arduino uno R3 , Led Display , High Tork servo'' Daha bir çok ayrıntı olmakla birlikte yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.
  • Merhabalar öncelikle böyle bir sistem için servo değil , step motor kullanmanızı tavsiye ederim.
    Eğer servo motor kullanacağım derseniz servo motor örneğini çalıştırın ve kodun çalışmasını inceleyin.
    Bir başlayın siz , deneyin olmazsa birlikte yazalım.

• Noktayı koymuş arkadaş , tebrikler elinize sağlık =D
  • haha :)) hocam mesaj yazdım tekrar düzelteyim dedim oda olmadı nokta da bıraktım. Aynen de dediğiniz gibi oldu hocam servo 2 haftadır uğraşıyorum ve verimsiz oldu.
    Okulda hocam ile görüştüm oda aynı fikirde. Servonun 360 derece continuous servo olması da işi ayrı bi çıkmaza sokmuştu. Tavsiyenize uyarak 28byj-48 modelinde step motoru dün sipariş verdim. Ancak kod anlamında sadece internetten öğrendiğim kadarıyla ilerleyebiliyorum. Step motoruda butonlarla nasıl süreceğimi ve sürerken bu sürüşü lcd ekrana kaç derece olduğunu yazdıracağımı bilmiyorum. Sabah 8 aksam 5 çalıştığım için ancak aksamları bakabiliyorum yorgun kafa ile ne kadar verim alıyorum orası tartışılır. Bitirme projem bu proje bu arada Mak. müh 5. yılım. yaklaşık 1-1.5 aylık bi süre zarfında bitirmiş olmam gerekiyor. İlginize teşekkür ederim bu arada
  • Hocam encoderli motor alın bence açı değeri için , step motor ile de olur aslında ama bir motorlarınız gelsin hareket ettirin daha sonra açı kısmına bakalım
  • Hocam geldi motorlarım dün aksam çalıştırmayı denedim ve içerisinden sadece vınlama gibi ses geliyor ve dönüş yapmadı. iki motorda da aynı problem ile karşılaştım . Dışarıdan 7.5 v adaptör ile çalıştırmaya çalıştım bu defa da ses arttı fakat yine dönüş yapmadı. Arduino'yu sonra usb den değilde 12v bi adaptör ile çalıştırayım dedim. Bir süre çalıştırdım sonrasında ise ışıklar bi anda sönüp yanar gibi oldu. Pc bağlantısı kesildi ve geceden beri arduinoyu bağlıyorum pc ye fakat ışıkları yanmasına rağmen görmüyor pc ve kartın üzerinde siyah bi entegre var aşırı ısınıyor. Birde bu problem çıktı . Aksilikler bir türlü bırakmıyor. Tekrar uno r3 klon sipariş verdim bugün. Sanırım arduinoya fazla güç verip yaktım :/ Stepler neden öyle yapmış olabilir hocam bağlantılarında bi sorun yoktu ve çok kez denedim. Ses var ancak dönüş yok
  • regülatör entegresi hocam , muhtelemen o zarar gördü. entegre usb girişinin oradaysa regülatör , ortada ki entegreyi diyorsanız o işlemcinin kendisi zaten. Regülatör gittiyse kurtarılabilir küçük bir operasyonla. Bağlantılarınız yanlış olduğu için ses geliyor muhtemelen. Step motor yanında sürücü de kullanıyorsunuz değil mi
  • Bahsettiğim ısınan entegre arduino'nun orta kısmında olan entegre hocam. Kare şeklide ve 4 kenarında da karta bağlantısı var . Küçük bir operasyon derken forumda biraz okudum ancak benim bu sorunu yaşadığım arduino klon modeli ve forumda okuduğum orjinal arduinoyu kurtarmakla ilgili. Bahsettiğiniz operasyon klon içinde geçerliyse değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Evet hocam sürücü de kullanıyorum. Bağlantıları defalarca kontrol etmeme rağmen ses geliyordu.
  • Kare şeklide 4 kenarında da karta bağlantısı olan orta kısmındaki entegre ısındıysa ve şu anda pc görmüyorsa işlemci sizlere ömür bağlantılarını doğru yaptıysan ve bu olduysa o zaman sürücüde de sorun vardır yeni gelen arduinoyu da hemen bağlama sürücüyü arduino olmadan test etmenin yollarını araştır yoksa yeni arduinon da yanar
  • '' gulumcine '' öncelikle değerli yorumun ve ilgin için çok teşekkür ediyorum. yanmasının sebebi dışardan verdiğim 12v olabilir mi acaba fazla voltaj veya akım çektiğinden olma ihtimali var mı. Çünkü iki adet sürücü ve iki adet step aldım her ikisinde de aynı sıkıntı oldu. Vınlama sesi geliyor ve dönme olmuyor. Her ikisinin de sıkıntı çıkma ihtimali düşük diye düşünüyorum ama söylediğiniz test olayını uygulayacağım.
  • 12v ile beslenebilir arduino doğru pin seçilirse tabi akım fazla olursa sorun olmaz o gerek duyduğu kadar çekecek zaten ancak çıkış olarak iş değişiyor pin başına en fazla 40ma önerilen ise 20ma tüm pinlerin toplam çektiği akım da 200ma geçmemeli deniliyor arduino için

sürücü ayrı besleniyordur genelde gördüklerim böyle bu da arduinoya fazla akım yüklenmemesi için, sürücü kullanmanın anlamı da bu zaten eğer bağlantılar doğru yapıldıysa ve sürücü kartında sorun yoksa arduinonun yanması için sebep kalmıyor
  • masanın kenarında metal kaplama kısım vardı. O sıra bahsettiğim kısımda çalışıyordum arduino ile acaba kartın altındaki bacakları oraya denk gelip kısa devre yapmış olabilir mi. Yani kısa devreden dolayı yanmış olabilir mi. Birde hocam bahsettiğim step motor 28byj modeli 5v . Ben bunu dışardan 7.5 v ile besledim. o sesin sebebi bu olabilir mi.
  • Step motoru buton ile kontrol etmek ve her basışta 15 derece gitmesini sağlamak istiyorum. Diğer buton ile de resetleme yapmasını yani ilk konuma gelmesini istiyorum. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var .
  • vınlama sesinin sebebi olabilir 7,5v birde büyük ihtimal masadaki metal kaplama verdiğiniz 7.5v tu arduino pinlerine kısa devre ile iletmiş olabilir, birde sürücüyü harici besliyorsunuz herhalde sürücüdeki GND ile arduino GND ortak yaptınız mı acaba

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.