Enkoderden rpm bilgisi alma
  • Merhaba arkadaşlar.
    http://www.robitshop.com/12v-25mm-100-rpm-enkoderli-yuksek-guclu-991-reduktorlu-dc-motor
    Bu motoru projemde kullanıyorum ve motorun hız bilgisini malesef enkoder üzerinden öğrenemiyorum. Bana lazım olan şey motorun çalışma anında alabileceğim bir "x rpm" verisi. Fakat ne yaptım ne ettimse bir sürü yerde araştırdım bir türlü bulamadım.
  • Pinchange interrupt on arduino diye aratın , enkoder uçlarını pine bağladıktan sonra oluşan sinyal üzerinden bir kesme devreye sokmak gerekir bu kesmenin alçalan kenar yükselen kenar olduğunu ayarlayınca kesmede sayma işlemini yapabilirsiniz.Elinize rpm verisi gelir bu şekilde.Siz bir şeyler deneyin ya da denediğini paylaşın onun üzerinden gidelim.
  • freqcount kütüphanesini kullanarak yapabilirsiniz.
    Encoderlerin A ve B çıkışları vardır. ne kadar döndüğü değilde ne hızda döndüğünü algılamak istiyorsanız encoderin A çıkışını arduino (nano) D5 girişine uygulayın ve kütüphane ile gelen örnekleri deneyin. gayet iyi çalışmakta..

2 nci bir yöntem
    T0 hızlı bir giriş olup iç registerler bu girişten gelecek pulslere göre kendini artıracaktır.

TCCR0B = 0b00000111; olarak registeri değiştirdiğinizde(setup kısmında) T0 (arduino nano için D4) pinine gelen her palsin yükselen kenarında TCNT0 registeri 1 artacaktır. periyodik olarak
    ör: 1 saniyede bu regiterin önce içeriğini okuyup puls_coun_1sn gibi gir değişkene gönderin ve TCNT0 registerinide sıfırlayın. Böylece her saniyede gelen pals sayısını elde etmiş olursunuz. ilgili pals sayısı , rpm , çap gibi çarpanlarla gerekli hız bilgilerini elde edebilirsiniz.. Not: 1 saniyede pals sayısı 255' i geçmemelidir. eğer geçiyorsa 1 saniye değide daha kısa bir zamanda periyodik olarak registeri okumalı aktarmalı ve sıfırlamalısınız..

saygılarımla..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.