Artnet üzerinden step motor kontrolü
  • Merhabalar,

Öncelikle bu işlere yeni başlamış birisi olarak herkese merhaba demek istiyorum : )

Elimde uzun süredir yapmak istediğim ve biryere kadar getirdiğim ufak bir proje var,
    kısaca anlatmak istiyorum

Işık masaları ve görüntü işleme programlarını, ışık veya led sitemlerini internet kullanarak kontrol eden-birbilerine bağlayan ArtNET altyapısı ile alacağım step motorları canlı sinyal göndererek hareket ettirmek istiyorum...

Kuracağım alan çeşitli olduğu için aralarında 10-20 m mesafe veya 20cm olacak, alttaki fotografda derme çatma öğrendiklerime size bir şema çizmeye çalıştım...

bu konu ile ilgili beni yönlendirecek, ankarada ikamet eden bu işlerden keyif alan arkadaşlarla tanışmak istiyorum...

ufak bir iki sorum olacak:

1. Sürücü kontrolü kafam biraz karışık, maliyet-performans konusunda ve kullanım alanına göre nasıl ilerlememi doğru bulursunuz ?

Bu şemada ana kontrolcüden sürücülere mi gitmem uygun
    https://ibb.co/cYnba7

Yada her kontrolcüyü sürücü ile birliktemi sürmem mantıklı olacak ?
    https://ibb.co/b6mDNn

2. Artnet ile stepleri kontrol edecek yazılımı nasıl hazırlanması gerek

3. Step motorlar için nasil bir sürücü - kontrolcü almamı önerirsiniz.

4. Step motor tercihimi nasıl yapmam gerekir önerebileceğiniz model marka var mıdır ? ihtiyacım saniyede 2 tur ve tam devirde 8cm yarı çaplı makara kullanarak minm 300 gram kaldırabilmem gerekli...

Cevaplarınız benim için çok değerli...
    Şimdiden çok teşekkür ederim...

Can Akyürek
    05334293575
  • ne guzel detaylı anlatılmış bir proje. sondan başa gitsek daha kolay olacak belkı, 300gr kaldıracak motorları bulabılmenız onemli piyasada bol mıktarda nema marka step motor var bunları araştırın kıloları kaldıran versıyonları var. surecegınız motor gucunune gore motor surucusu secmenız lazım, arduıno uno veya mini ile surebılırsınız, bır motor bır arduıno ıle motoru kontrol edecek programı yazmaya başlayın daha sonra bu ekıbe ethernet kartı ekleyeceksınız ve bu sefer uzaktan bu motor modulu tcp/ıp ile yoneceksınız en son bu işe dmx protokolunu gomeceksınız. vaktiniz var mı bilmiyorum ama en az 3 aylık proje bu işi bılen için. sizde gayretliysenız aynı surelerde bıtırebılırsınız sanırım. kolay gelsın

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.