• Size sormak istediğim bir şey var.Şuan çalıştığım bir projede arduino cihaz uygulama fırsatı buldum yani bu fikir aşamasında.
    İlk başta step motor kullanmayacağım için ona göre bir plc seçtik,sonradan 5 adet step motor ekledim ama plc'den 2 adetini (100khz pls kapasitesi) sürebiliyorum.Diğer 3ü için pals üretici(150khz üretici kapasitesi) ve rampa kontrollü sürücü kullandık diğer ikisi gibi süremiyorum (istediğim hızlara çıkamıyorum ve torkunda kayıp var ayrıca motordan değişik sesler geliyor takıla takıla dönüyormuş gibi).Bu durumu çözebilmek için bir öneriniz var mıdır,benim nasıl bir araştırma içine girmem gerekiyor.Sorunun anlatımı konusunda da eksiklerim olabilir,hangi doneleri sizinle paylaşmam gerekiyor tam vakıf değilim.
  • Step motorlarda çıkabileceğiniz hız bellidir. Fazla hızlı çalıştıramazsınız. Ayrıca hız arttıkça torku düşecektir. Servo motora geçmelisiniz.
    Saygılarımla..
  • Evet step motorların torkları 10-12 kat düşebiliyor hız arttığında fakat sorunum bu değil.PLC'nin anolog çıkışlarından aldığım palsle sürdüğüm motorlarda problemim yok gerekli hız ve rampa ayarlarını yapabiliyorum.Haricen eklenen pals üreteçleri ve rampalı sürücülerle sürdüğüm motorlarda,rampa ve hız ayarı problemi yaşıyorum.Daha önceden böyle çalışmalar yapılmış fakat işlemin detaylarını pek paylaşan olmamış.Bugün arduino uno edindim üzerine biraz çalışıp motorları sürmeyi ve PLC ile RS485 üzerinden irtibat kurmayı planlıyorum.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.