AC Bir Motorun Milinden, Devir Bilgisi Almamız Lazım..
  • Merhabalar;

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Otomotiv Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.
    Fren sistemi ile ilgili bitirme projesi yapıyoruz.
    Sistemimizde 5 HP'lik bir elektirk motorumuz var.Motoru invertör ile kontrol ediyoruz.Fakat motor devrini invertörden frekans olarak alabiliyoruz.

Sistem üzerinde yapacağımız deneylerde bize lazım olan RPM cinsinden devir bilgisi.

Araştırmalarım sonucu bu işi ARDUİNO ile çözebileceğimi anladım.Daha önce hiç arduino ile çalışma yapmadım fakat elektroniğe ilgim var.

Dışarıda yardımcı olacak kimseyi bulamadım ve kendim yapmaya karar verdim.

Yapacağım iş tam olarak: Motor mili üzerinden sensör aracılığı ile devir bilgisini alıp LCD ekranda bu deviri RPM cinsinden görmek.Daha sonra el ile excele girmek.

Nereden başlamam lazım?
    Hangi sensör benim işimi görür? (Reed Röle,Hall etkili sensörler araştırmalarım sonucu öğrendiklerim.)
    Malzeme listem ne olmalıdır?

En kısa sürede malzemeleri tedarik edip bu devreyi tamamlamam lazım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
  • arduıno uno veya nano ile çalışabılırsın pulsin komutu senin işin çözmesi lazım.
  • Geç oldu ama,
    invertör ekranından devir bilgisini görebilirsin, neden harici okumak istiyorsun.
  • IR LED ve IR Photodiod ile yapılmış örnekler var
    Arduino Optical Tachometer diye aratırsanız http://www.instructables.com/id/Measure-RPM-DIY-Portable-Digital-Tachometer/

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.