ACS712 30A Kararsızlığı
  • Merhabalar

ACS712 30A kullanıyorum. AC akım ölçerken Ampülü doğru ölçüyor ütü ve tost makinasına gelince değer olduğundan fazla düşüyor.

40W ampül ölçerken
    1500W olması gereken Tost makinesi 1150W oluyor ütü de hakeza öyle. Bu işi çözemedim ?

Standart Akım değerlerini harici bir akım ölçer ile ölçüyor ona göre konuşuyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
  • Çevrede manyetik alan varsa etkilenir.
  • Ölçtüklerin her nekadar rezitif yük olsada resistans içeren sistemlerdeki telin sarmal olarak sarılmasından dolayı az da olsa endüktif etki gösterebilmekte hall sensör yapısını biraz etkilemektedir.. lineerizasyon ve ya tablo kullanarak (kaliblarsyon tablosu) bu nu pas geçebilirsin.
    yani 575 ölçüyorsan 750 göster 1150 ölçüyorsan 1500 göster gibi.

birde ACS712 nin filtre kondansatörü vardır 5 ve 6 nolu pinlerine bağlı. genelde 1 nanofarad kullanılır 10 yada 100 nanofarad ile değiştirip dene derim..
    saygılarımla..
  • Merhaba msg,

Tavsiyen için çok sağol. 575 ölçüp 750 gösterdiğim zaman sıkıntı yok ama ampülü doğru gösterdiği için 575 i 750 yaparsam 40W düzgün veriyi de bozmuş olacağım.

Diğer filtre kondansatör olayını çok anlamadım.

Bir kod buldum o da ampül ü görmüyor ama ütü, fritöz ü doğru sayıyor.

Emin olun işin içinden çıkamadım. Elektrik sayacından okuma yaptırabilseydim onu kullanırdım veriyi yani.
  • 40W ile 1500w arasında dağ gibi fark var..

Şöyleki ACS712 30A kullanıyorsun +-30A

buda akım yokken 2.5v , -30A>> 0V, +30A>>5V demektir.
    Çözünürlüge bakaçak olursak

30A için 512 ham değer gelecektir ( 0A 512, +30A 1023, -30A 0) gibi

512/30=17,06 (Amper başına gelen ham değer) 40W/220V=0,18A Lambanın çektiği akım 1500W/220=6,8A ütünün çektiği akım
    böyle bir durumda 40W lambayı neredeyse görmeyecektir bile Arada ciddi fark var ve hassas değil..

not: Arduino Analog girişine gelen 0 ila 5V arasında değişen voltaj değerlerini 0-1023 arasında değişen sayısal verilere çevirir. buna Analog ham değer denir..

Elektrik sayaçlarından veri okuyabilirsin Rs485 üzerinden mod bus ile haberleşerek bunu yapabiliyorsun.. Önce Mod bus protokolünü bi incele daha sonra aldığın yada almayı düşündüğün sayacın modbus adreslerinde hangi verilerin olduğuna dair bir dökümanı olacaktır. Dikkat et! alacağın sayaç mod bus detekli olmalı..
    Sayaç mevzusunun dışında..Şunuda dikkate almalısın Kullanacağın akım sensörünün skalası ölçüm yapacağın reel veriye yakın skalada olmalı 0- 2A bir akım skalan varsa 0-100A ölçen bir akım sensörü mantıklı olmayacaktır. Linkte gönderdiğin çok abartı mesela..
    ACS712 datasheet ini incelersen filtre kondansatörünü anlayacaksındır.. ACS712 entegresini bi incele derim..

Saygılarımla..
  • Msg cok guzel aciklamis
  • ACS712 30A almamın sebebi 30A ya kadar ölçsün diye. Yüksek amper desteklemesi lazım. 5A alsam büyük A ölçmeyecek. O zaman arduino ile elektrik sayacı yapmak olanaksız anladığım kadarıyla. Çok teşekkür ederim.
  • hayır olanaksız degıl, 24bitlik adc cevirici ve akım voltaj donusturucu ıle yıne yapılabılır. biraz daha elektronık çalışmayı araştırmayı dene.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.