Eş zamanlı örnekleme
  • Merhabalar arkadaşlar;
    Arduino macerasına, bir telemetri yapabilme beklentisiyle girmiştim. Amacım , sensörden (tam köprü strain gage devresinden) gelen voltaj verisini örnekleyip bunu RF ile aktarıp, visual c veya farklı programlarla GUI yapıp ekranda değişimi görmekti.
    Önce süper başlangıç seti aldım ve gerçekten çok iyiydi. Arduino kitabında epey yazım hatası var ama böyle bir çalışma yapmak bile önemli ve yazarı tebrik ediyorum.

Arduino öğrendikçe umutlarım daha da tükeniyor. Projede karşılaştığım sorunları listelemem gerekirse;

1- Arduino seri port üzerinden beklediğimden çok daha yavaş veri gönderiyor. 128 prescale(default değer) ile 512 Hz'e kadar ulaşılıyor. Ancak stabil değil. Yani örnekler arasındaki süre değişken. Sabit aralıklarda örneklemeyi zorlayamayı nasıl başarırız? (50kHz'lere kadar ulaştım ancak bunda SRAM'a yazmak gerekiyor. Hem prescale değiştiriliyor ki bu ADC doğruluğunu azaltıyor hem de seri porttan veri paketler halinde götürüldüğünden (SRAM'dan okunuyor) aradaki datalar kaçırılıyor. Mühendislik ölçümlerinde real time çok önemli)
    2- Örnekleme frekansı doğrudan seçilemiyor. Yani algoritmanın yoğunluğuna göre (sadece 1 analog kanaldan örnekleme yapılsa bile) aynı prescale ve baudrate'te farklı frekanslarda örnekleme yapılıyor. Yani sadece program yoğunluğuyla (delay yok) 500 Hz , 530 Hz olabiliyor. Bu sıkıntı. Çünkü GUI'den bu frekansı ayarlamak istiyorum.

Ayrıca bu arduinonun ADC'si tek kanallıymış, aslında bir multiplexer varmış. Neyse bunun getireceği hatalara girmiyorum bile. :) . Sinirlerim bozuldu.
  • Merhaba;
    Anladığınız gibi arduino boardları herşeyi yapabilen süper mucizevi icatlar değil, sadece bazı problemlere farklı yaklaşımlar getirmeyi kolaylaştırmış çözümler :) her problemde kullanılabilecek çekiç olarak görmemekte fayda var.
    ihtiyaçlarınızı daha net belirlemenize yardımcı olmuşlar gibi gördüm ben.

Bu konuda Barış Samancı'nın bir devresi vardı, onu incelemenizi tavsiye ederim. ticari bir yapı için geliştirmişti sanırım ama özellikleri sizin ihtiyacınıza uyuyor gibi gördüm ben.
    http://www.barissamanci.net/Makale/32/24-bit-12-kanal-veri-toplama-data-acquisition-karti/

projelerinizde başarılar.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.