Basit bir datalogger için yardım ltf
  • Selamlar,

Üniversitede yürüttüğüm denemelerde çok sayıda digital su sayacı mevcut ve elimdeki dataloggerlarda sadece 2 sayaç kanalı var. Sırf sayaçları log etmek için de bu yüksek işlevli dataloggerları bağlamak mantuklı değil. Çözüm ararken Arduino platformu ile karşılaştım.

18-20 digital sayaçtan (Pulse) gelen veriyi kaydetmek için basit bir sistem kurmama yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar
  • Arduino ile sd kart kullanımı örneklerini inceleyebilirsiniz,
    aynı anda tüm sensörlerden veri alamayacaksanız rahatlıkla istediğinizi gerçekleştirebilirsiniz.
    takıldığınız yerlerde buraya sorarak ilerleyebilirsiniz.
    başarılar.
  • Aynı anda birden fazla veri alma konusunda Arduino da bir sıkıntı mı var?
  • teknik olarak bir sıkıntısı yok (13 pin dijital, 6 pin analog pin sınırı dışında),
    tabi veriyi sıralı olarak okuyup yazmalısınız.
  • Yorumlarınız için teşekkür ederim. Uğraşmaya başlayınca sorularım da netleşir ve buradan yardım alabilirim.

Tekrar teşekkürler
  • Data logger olarak arduino kullanımı ile ilgili bir yazı yazmam gerekiyordu fakat işlerimin yoğunluğundan bir türlü tamamlayamadım.
    yıllardır arduino uno'yu data logger olarak kullanıyorum, yapımı ve geliştirmesi oldukça basit ve zevkli. eğer çok yüksek hız ve hassasiyet ihtiyacınız yoksa oldukça verimli bir proje yapabilirsiniz.
    iyi çalışmalar.
  • 1-Eş zamanlı veri alınamaz. Veriler arasında faz farkı olur. İçerideki ADC tek kanallı
    2-Örnekleme süresi stabil değil.
  • "Örnekleme süresi stabil değil" biraz açabilirmisin?
    12 sayacı 5er saniye ara ile pulse var mı diye kontrol edip, her 10. kontrolunde toplam değişimi kayıt edebilirmiyim? (10 dk da bir log oluyor)
  • Ben biraz daha yüksek frekans çalışmayı denedim 2000Hz gibi mesela. Ancak algoritmanın yoğunluğuna bağlı olarak örnekleme frekansı değişebiliyor. Ayrıca 12 sayacı aynı anda okuyamazsınız. Yani sistemde multiplexer mevcut mikrosaniye düzeyinde kayma olacaktır. Ancak sizin çalışmanız epey düşük frekanslı sorun olmayabilir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.