12v Röle'yi Arduino ya Bağlama
  • Merhabalar

Yüksek amperli bir röle gerekli https://www.direnc.net/slb-12vdc-sl-ce--12v-40a bunu buldum kullanmayı düşünüyorum. Fakat bir sorunum var.

- Arduino 5v vermem lazım.
    - Röleye de 12v vermem lazım.

12v arduinoya bağlayıp aynı zamanda paralel olarak ta röleye mi 12v vermem lazım. Herhangi bir bağlantı şeması bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Çalışmalar
  • Doğrudan çalışmaz bir ara devreye ihtiyacınız var veya arduino icin olan başka bir röle ile 12v bu röleyi sürebilirsin
  • Nasıl bir ara devre ?
  • - Transistörün BC548 olması sıkıntı olur mu ?
    - 12v 40A röle için 12V şart mı ? 5V ile tetikleme yapamaz mıyım? Yani anladığım şu.

5v tetikleme için. 12v ise röleyi beslemek için mi ?
  • Bc548 kullanabilirsin ikisi arasinda giriş çıkış voltaj farkı var ama 548 de 30v ta kadar

12v röleyi 5v ile tetikleme bilmiyorum ama yaptırsan bile yumuşak bir tetikleme olur 40a akımlarda ısınır yanar sorun olur

Evet 12v beslemek icin 5v tetikleme icin, bc548 ve bc337 base bacağına 5v uygulandiginda collector emitter arasi akım geçirir yani 1 ve 3 nolu bacaklari arasinda köprü oluşur
  • rolede 12v yerine 5v verirsen çekmez bile en az 10v ister
  • internette relay transistor driver diye aratırsanız daha guclu transıstor seçenekleri de görebilirsin. diyotu bağlamayı ihmal etmeyin o onemli.
  • O zaman bu şema doğru çalışır.

https://resimyukle.xyz/resim/R50C5I
  • elinizde bir olcu aleti varsa roleyının bobınlerını 12v a dırek bağlayın ve cektıgı akıma bır bakın bazı roleler 40-50ma çekerken bazı roleler 300ma çekebılıyor ve bu akım transıstorun surebılecegınden fazlaysa transıstor yanıyor ve bu durumda transıstoru suren devreler de hasar görebılır buna dıkkat edın.ç
  • O zaman çektiği akıma göre transistor kullanayım. Peki Rölenin Amper olayı transistörü etkiler mi ? AC kısmı yani.
  • etkılemez
  • Çok teşekkür ederim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.