Araç koltuk ısıtma sıcaklık kontrol modülü
  • Merhabalar,
    Aracta orjinalde olan fakat Türkiye'de maalesef ki opsiyonda olmayan koltuk ısıtma ile ilgili çalışma yapmak istiyorum. Araçta orjinal düğmeler ve tesisat hazır. Eksik olan ise düğme üzerindeki kademelere göre pedlere belirlenen voltajları verecek bir modül. Tesisat koltuk altına kadar gidiyor.
    Her koltuk için konsol önünde orjinal düğme var(Toplamda ön iki koltuk olacak) ve bunlar 6 kademeli(0-5)ve her kademe iki ucu ölçtüğünüzde değişken direnç bilgileri veriyor.
    0- Devre dışı (12v gelmiyor)
    1- 9.50 kohm
    2- 7.45 kohm
    3- 4.68 kohm
    4- 2.60 kohm
    5- .549 kohm

Düğme üzerinde toplamda 5 soket var. düğmeyi besleyen 12v, gnd, gece aydınlatması ve koltuk altına giden 2 kablo var. Düğmeyi 1. kademesine aldığınızda koltuk altına giden kablosunda 11.85v vermeye başlıyor. Diğer uçta ise direnç(kohm) bilgisi okunuyor. ilave olarak koltuk altına sigorta panelinden kontak açık iken gelen 12v(11.80v) ve Gnd bilgisi mevcut. Kısacası toplamda 4 uç mevcut.
    1- Kontak acıkken 12v
    2- GND
    3- Düğme 1. kademe iken 12v
    4- Kohm bilgileri

bir koltuk için benim sırt ve yer pedlerim(ikisi ayrı) toplamda 4 uc çıkıyor ve her ped 12v 20w ile çalışıcak. Pedleri birleştirip 2 uçta yapılabilir sanırım.

Burada benim isteğim ise örneğin düğme 2. kademe iken 6v 3. kademe iken 8v 4. kademe 10v 5. kademe 12v gibi ayarlama yapmak istiyorum. çıkışlar farklılık gösterebilir.

Bunu sağlayabilecek bir yapı oluşturalabilir mi? Son olarak Ped'lerin belli bir ısıya geldiğinde devrenin bu ısıya göre durmasını sağlamak.

Şimdiden yardımlarınız ve fikirleriniz için teşekkürler.

• Merhabalar , bir arkadaş var youtube üzerinden takip ettiğim benzer çalışmayı nasıl yapabileceğinizi anlatıyor ,
    https://www.youtube.com/user/sbugracom
    son videolarında bahsettiğiniz konuyu işliyor belki faydalı olur diye bırakıyorum.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.