• Arkadaşlar merhaba, makina müh. okuyorum kendi tasarımlarımla robot kol, rc tank ve araba yapıyorum. Ama elektronik pek bilmediğim için analog ve kablolu projeler oluyor. Buda çok amatörce duruyor. O yüzden gittim hc-06 aldım iki tane.

1. hc-06 eşleşiyor bağlanıyor ama at komutlarına cevap yok. android tel den bilgi yolluyorum uygulama kapanıyor bağlantı kopuyor. bir aydır durum böyle.

2. hc-06 arkadaşımız hiç bir şekilde bulunamıyor hiçbir bluetooth cihazında ip si vb. görülemiyor. at lere yanıt yok.

son olarak birde hm10 modül aldım bu arkadaşta ble miymiş neymiş?! farklıymış diğerlerinden.

kısaca tek başıma iş yapayım derken başıma 3 tane dert aldım. yardım edin lütfen.
  • Bu modulü kullanmışlığım yok ama Rx Tx pinleri doğru bağladınız mı.?
    Ayrica modulun Rx pini 3.3v olduğu için bu pine direnç baglanması gerekiyor denilmekte yoksa arduino 5v gönderdiği için modüle zarar veriyormuş belki veri iletişimi sırasinda 3.3v üzeri geldiği için kilitleniyordur bunlara diķķat edin
  • Telefondan herhangi bir bilgi yollamak istediğinizde modülün Rx çıkışı arduinonun Tx çıkışına modülün Tx çıkışı ise arduinonun Rx girişine bağlı olmalı yani ters. Ben 05 versiyonunu hiç bir direnç olmadan sorunsuz şekilde kullanmıştım 3.3V çıkışından.
  • Arduino ile modülü bağlarken tx-rx dogru. Voltaj bolucu de var. 3,3 volt ve 5 volt denedim. Hicbir tepki yok. At komutlarina yanit yok. Modülleri AliExpress ten aldım. Binlerce insanin kullanıp memnun olduğu modüller benim 3 arduinomda calismiyor. Farkli ide lerde denedim. Tüm baudrateleri denedim. Tera termden denedim. Gonderdigim bilgiyi algiliyor. Ama ne gonderirsem gondereyim ? olarak cikiyor serial monitör de. Diger modul zaten hic baglanmiyor çünkü Bluetooth aygıtı olarak görünmüyor. ip sini bulamiyorum. Android tablet, telefon ve pcden bulamadim. Çatapat misali taşla ezesim var
  • serial monitorde ? olarak cikmasi baudrate den kaynakli olmali
    Serial.begin(9600); dediğinizde serial monitoru açınca altta ki seçeneklerden de 9600 seçtiniz mi acaba yani kodlarda 9600 serial monitörde 115200 seçili ise doğru okumaz

ayrıca AT komutları da doğru iletilmez bu farklılık var ise
  • ikisininde 9600 olduğundan eminim kodda. zaten bluetooth modülü 9600 e ayarlı olarak geliyor. ama ve lakin modülün baudrate i bozuk geldiyse 115200 den yüksekse windowstan geri dönüş yok sanırım.bende bbu ihtimali düşünüyorum. bu modülleri resetlemem için bir yöntem varmı? AT+ORGL yi denedim. reset veya key pininden bişeyler yapabilrimiyim
  • Bu modülleri denemek için arduinoya program atmanıza gerek yok. HC-06 için konuşuyorum. Tx-Rx leri bağlayıp serial monitor açıyorsunuz. Aşağıdan "no line ending" seçiyorsunuz. AT yazıp entera basıyorsunuz. OK yanıtı gelirse çalışıyor demektir. Gelmezse baud değiştirip denemeye devam edin.

Yanlız arduinoyu resette tutmanızda fayda var. Ya da rx-tx pinlerini giriş olarak ayarlayıp öyle çalıştırın.
  • tx-rx bağlantılarını yaptım. ideden boş sketch yükledim.

void setup() {}
    void loop() {}

sonra reset pinini gnd ye bağladım. ardından tüm baudratelerde AT yazdım gönderdim serial monitorden. Ama iki modüldede OK cevabını alamadım Hc-06 larda.

yanlış yaptığım bişey mi var. başka bi yolu varmı?
  • Yanlız serial monitor ile denerken pinler şu şekilde olmalı.

HC-06 TX -> Arduino TXD
    HC-06 RX -> Arduino RXD

Çünkü usb-uart dönüştürücüden gelen pinler zaten terslenerek geliyor arduinoya.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.