Lcd ekranım normal çalışıyorken birden gidiyor!!!
  • iyi günler, lcd ekranı kullanarak bir otomasyon sistemi yaptım ufak çaplı ısıtma ve soğutma işlemi. ısıtıcıyı kontrol için röle kullandım. sistem çalışıyor ekranda değerler yazıyor fakat bir süre sonra ekranda garip farklı yazılar çıkıyor ama sistem çalışmasına devam ediyor. Lcd ye debug gibi bir şey yapalir miyim?
  • lcd parazitten etkileniyor olabilir amper yetmiyor da olabilir 220v tetikliyorsanız röle ile 220v kablolarınızı ekrandan uzak tutun trafo röle gibi bobin yapan elemanlar ekrana yakın olmasın cihazın yakınına trafo koyduğumda başıma gelmişti.

bu da espirisi (bu modüller çin malı olduğu için en ufak bir sapıtmada kendi dilinde birşeyler konuşmaya başlıyor) :)
  • bende röleden olduğunu düşündüm teşekkür ederim. kondansatör kullandım bir kaç noktada +5 v beslemelerinde vs. peki bu lcd ye yazarken debug gibi bir şeyler yapamaz mıyız? yani biz pinlerden yazdırıyorken doğru yazıp yazmadığını anlayamaz mıyız?
  • o şekılde olmaz lcd nın kendı ıcındekı hafıza adresınden okuma yapılabılır ama bu sekılde sıstem kurmayın mevcut yapıyı ıyıleştirin
  • röle yerine triyak bağlamayı düşündüm , triyakı da arduino pwm sinyali ile kontrol edeyim dedim ama triyakın geyt ucuna arduinonun pwm sinyalini gönderirsem iletime geçer mi geçmez mi emin değilim. Sadece bir denemelik hakkım var o yüzden emin olmak istiyorum yardım ederseniz sevinirim yorumlarınız için tesekkür ederim
  • triyak aldığınıza göre 220v kullanacaksınız ya da alternatif akım o halde dediğiniz olmaz optokuplör ile sürmeniz gerek triyakı adresteki fotograflardan 4 numaralı olanda bir triyakı optokuplör ile sürme şeması var onu örnek alın
    http://arduinoturkiye.com/arduino-temel-baglantilar-arduino-basic-connections/

ayrıca triyak modelini ne süreceksiniz, kaç volt, ve akım belirtirseniz anlamamız kolaylaşır
  • 22v ac 4A lik ısıtıcım var. 400W gibi bir gücünü kullanacağım . bir tane dimmer devresi aldim bt136 var. o devreye attığınız resimdeki tlp3020 yi bağlarsam olur mu? bendeki devreyi resimdeki gibi yapsam ve optokuplöre pwm uygularsam triyak tetiklenecek mi ?
  • yani kısaca arduino ile 220v ac gerilimini ayarlamak istiyorum pwm kullanarak. Tesekkür ederim yorumlariniz icin.
  • BT138 serisi özelliklerine bakınız dediğiniz gücü kaldırabilecek kapasitedeyse
    evet olur burda dikkat etmeniz gereken optokuplör resimdeki gibi veya
    MOC3020, MOC3021, MOC3022, MOC3023 gibi birini kullanmak
    AN35, PC817 gibi optokuplörleri denemeyin bile
    google (bt136 dimmer with optocoupler) yazıp birçok örnek bulabilirsiniz

devreyi tamamlayınca arduinoya direk bağlamayın tetikleme yerine 5v uygulayarak harici deneyin devreyi herşey normal ise sonra arduinoya bağlayabilirsiniz
    ve 220v ile lütfen dikkatli olunuz önce güvenlik

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.